Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Tlak mozkomíšního moku u pacientů s glaukomem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 14.1.2010

Tlak mozkomíšního moku u pacientů s glaukomem

Účelem studie uveřejněné v časopise Ophthalmology bylo zjistit, zda se u pacientů s normotenzním glaukomem častěji vyskytuje nízký tlak mozkomíšního moku. Do studie bylo zahrnuto 43 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem (z toho 14 mělo nitrooční tlak normální a 29 zvýšený) a 71 účastníků bez glaukomu.

Průběh studie a výsledky

Všichni účastníci studie podstoupili standardizované oftalmologické a neurologické vyšetření a měření tlaku mozkomíšního moku v lumbální části páteřního kanálu.

Tlak mozkomíšního moku byl signifikantně nižší (p < 0,001) ve skupině pacientů s normotenzním glaukomem (9,5 ± 2,2 mm Hg) ve srovnání s glaukomatickými pacienty, kteří měli zvýšený nitrooční tlak (11,7 ± 2,7 mm Hg) a také ve srovnání s kontrolní skupinou (12,9 ± 1,9 mm Hg). Rozdíl mezi nitroočním tlakem a tlakem mozkomíšního moku byl signifikantně vyšší (p < 0,001) jak ve skupině pacientů s normotenzním glaukomem (6,6 ± 3,6 mm Hg), tak ve skupině glaukomatických pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem (12,5 ± 4,1 mm Hg) ve srovnání s kontrolní skupinou (1,4 ± 1,7 mm Hg).

Velikost výpadku zorného pole negativně korelovala s výškou tlaku mozkomíšního moku a naopak pozitivně korelovala s rozdílem mezi tímto tlakem a nitroočním tlakem. V kontrolní skupině koreloval tlak mozkomíšního moku se systolickým krevním tlakem (p = 0,04) a s nitroočním tlakem (p < 0,001). Rozdíl tlaku mozkomíšního moku a nitroočního tlaku v této skupině nekoreloval s krevním tlakem (p = 0,97).

Závěr

U pacientů s normotenzním glaukomem je tlak mozkomíšního moku abnormálně nízký, což naopak vede k abnormálně vysokému rozdílu mezi tlakem mozkomíšního moku a nitroočním tlakem. Nízký tlak mozkomíšního moku může u těchto pacientů hrát stejnou roli v patogenezi glaukomu, jakou hraje vysoký nitrooční tlak u ne-normotenzních glaukomatických pacientů. V souladu s tím je také zjištění, že velikost výpadku zorného pole pozitivně koreluje s rozdílem mezi tlakem mozkomíšního moku a nitroočním tlakem a zároveň negativně koreluje s tlakem mozkomíšního moku.

(vek)

Zdroj: Ren R, et al. Cerebrospinal Fluid Pressure in Glaucoma. A Prospective Study. Ophthalmology. Publikováno on-line před tiskem v prosinci 2009.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zvýšení koncentrace močoviny ve sklivcové tekutině u hemodialyzovaných pacientů s glaukomem

Zvýšení nitroočního tlaku v průběhu hemodialýzy je známé jak u pacientů bez očního onemocnění, tak u pacientů s glaukomem.

Hypotonie z nadměrné filtrace se při použití drenážních implantátů objevuje zřídka

Drenážní implantáty se používají k léčbě komplikovaných případů glaukomu, kde jiné způsoby léčby nejsou dostatečně účinné. Nejčastějšími komplikacemi při použití drenážních implantátů se zabývá následující text.

Spojitost normotenzního glaukomu s asymptomatickou ischemií mozku

V červencovém čísle medicínského časopisu Ophthalmology byly publikovány zajímavé výsledky studie, která se zabývala vztahem normotenzního glaukomu a němé (asymptomatické) ischemie CNS.Všechny novinky