Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Tichý nepřítel: souvislost mezi kataraktou, glaukomem a trabekulektomií

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 26.5.2012

Tichý nepřítel: souvislost mezi kataraktou, glaukomem a trabekulektomií

Práce publikovaná v časopise British Journal of Ophthalmology shrnuje současné poznatky o vzniku katarakty po trabekulektomii a selhání filtračního polštářku po extrakci katarakty.

Glaukom je celosvětově jednou z hlavních příčin vzniku slepoty. Prevalence glaukomu s otevřeným úhlem se ve Velké Británii odhaduje od 0,3 % v pátém deceniu do 3,3 % v osmém deceniu života. Ve věku mezi 50 až 70 lety pak bylo zaznamenáno rozpětí incidence od 30 do 181 případů na 100 000 obyvatel za rok. V současné době trpí glaukomovým onemocněním v této zemi přibližně 500 000 lidí, přičemž u 67 % zůstává jeho přítomnost neodhalena. Glaukom je ve Velké Británii také jednou z hlavních příčin zařazení do registru nevidomých a těžce slabozrakých, hned za věkem podmíněnou makulární degenerací.

V léčbě glaukomu se používá několik léčebných alternativ. Všechny jsou založené na zastavení ztráty zraku pomocí snížení nitroočního tlaku. Základem je lokální terapie. Ostatní léčebné možnosti zahrnují laserovou trabekuloplastiku a filtrační operaci. I přes pokles počtu trabekulektomií zůstává tento typ operace v rámci chirurgického řešení glaukomu metodou volby. V roce 1995 bylo v Anglii a Walesu provedeno 18 676 trabekulektomií,v roce 2004 pak 5 289. Tento pokles se do značné míry časově shoduje s uvedením nových lokálních léků do léčebné praxe, především analogů prostaglandinů.

Incidence vzniku katarakty u neléčených glaukomatických pacientů se pohybuje mezi 6 a 23 %, u pacientů s glaukomem léčeným lokálně se zvyšuje během 7letého sledování na 7–39 %. U těch, kteří podstoupili trabekulektomii, byla během 7 let zaznamenána 20–52% nutnost provedení operace šedého zákalu. Trabekulektomie tedy sebou přináší jasně zvýšené riziko tvorby katarakty, a přestože existuje mnoho hypotéz, důvody, proč tomu tak je, nejsou zatím příliš objasněny. Publikované práce dále uvádějí zvýšené riziko selhání filtračního polštářku po operaci katarakty.

Závěrem souhrnného sdělení autoři zdůrazňují, že důvody vzniku katarakty u pacientů, kteří podstupují filtrační operaci, nejsou zcela objasněny a že v této oblasti je nutný další výzkum.

(lis)

Zdroj: Mathew R. G., Murdoch I. E. The silent enemy: a review of cataract in relation to glaucoma and trabeculectomy surgery. Br J Ophthalmol. 2011 Oct; 95 (10): 1350–4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontinuální záznam kolísání nitroočního tlaku u pacientů s normotenzním glaukomem

Nedávno byl uveden do praxe přístroj pracující na principu tlakového senzoru umístěného v silikonové kontaktní čočce, který umožňuje kontinuální měření NOT a který je certifikovaný pro použití v EU.

Způsobuje podávání fluorometolonu v režimu postupného snižování u pediatrických pacientů glaukom?

Přestože je fluorometolon považován za steroid s minimálním průnikem do oka, bylo u dětí po jeho aplikaci v závislosti na dávce zjištěno zvýšení nitroočního tlaku.

Rozdíly v poměrném zastoupení glaukomu mezi Američany asijského původu a ostatními rasovými skupinami a mezi různými asijskými etnickými skupinami

Cílem retrospektivní longitudinální kohortové studie publikované v prestižním časopise Ophthalmology bylo zjistit incidenci a prevalenci různých typů glaukomu mezi Američany asijského původu ve srovnání s jinými rasami a dále porovnat riziko vzniku glaukomu mezi různými rasami a asijskými etniky.Všechny novinky