Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Střednědobý a dlouhodobý vliv trabekulektomie s implantací amniové membrány

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 23.7.2009

Střednědobý a dlouhodobý vliv trabekulektomie s implantací amniové membrány

Trabekulektomie je dnes v chirurgické léčbě glaukomu metodou volby. Některé studie však poukázaly na sníženou účinnost této metody v dlouhodobém horizontu. Pokles účinnosti u trabekulektomie je spojen s kontinuálním zánětlivým procesem a fibroblastickou proliferací episklerálního povrchu uvnitř filtračního polštářku. Využití 5-fluoruracilu nebo mitomycinu C může účinnost trabekulektomie zlepšit, avšak léčba těmito přípravky je zároveň spojena s vyšším výskytem pooperačních komplikací.

Amniová membrána podporuje epitelizaci očního povrchu a působí jako inhibitor fibrózy. V oftalmologii byla poprvé použita v roce 1940, kdy někteří autoři prokázali její příznivý účinek při léčbě chorob očního povrchu.

Metody

Cílem studie čínských autorů bylo zhodnotit střednědobý a dlouhodobý klinický účinek mikroperforační trabekulární operace (micro-perforating trabecular surgery, MPTS) s implantací amniové membrány na průběh glaukomu s otevřeným úhlem. Třicet pacientů s glaukomem (celkem 49 očí) bylo léčeno pomocí MPTS s implantací amniové membrány. Předoperačně a pooperačně byly sledovány zraková ostrost, nitrooční tlak, zorné pole, typ filtračního polštářku a případné komplikace.

Výsledky

Pacienti byli sledováni po dobu 6 až 24 měsíců po operaci. Průměrný nitrooční tlak před operací byl 36,84 ±11,02 mm Hg a za 24 měsíců po operaci 18,24 ±1,34 mm Hg. Počet užívaných antiglaukomatik před operací byl v průměru 2,76 ±0,69 a po operaci 0,59 ±0,89. Funkční filtrační polštářek byl za 24 měsíců po operaci vytvořen u 70,8 % pacientů. Nebyly zjištěny žádné signifikantní změny ve zrakové ostrosti předoperačně a postoperačně a neobjevily se žádné závažné komplikace.

Závěr

Autoři uzavírají, že MPTS s implantací amniové membrány je účinný a bezpečný způsob léčby glaukomu s otevřeným úhlem, který spolehlivě snižuje nitrooční tlak ve střednědobém i dlouhodobém horizontu.

(vek)

Zdroje:
1. Jiang H, et al. Mid-term and long-term clinical effect of micro-perforating trabecular surgery with amniotic membrane implants on open angle glaucoma. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban 2009;34:356–361.
2. Eliezer RN. Use of amniotic membrane in trabeculectomy for the treatment of glaucoma: a pilot study. Arq Bras Oftalmol 2006;69:309–312.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Uplatní se kmenové buňky v oftalmologii?

Ke kmenovým buňkám se často vzhlíží jako k prostředku, který nám jednou umožní léčit celou škálu dosud jen těžko ovlivnitelných onemocnění.

Akumulace olova jako rizikový faktor primárního glaukomu s otevřeným úhlem

Samotné snížení nitroočního tlaku nemusí být v léčbě glaukomu vždy účinné, protože při postupné degeneraci optického nervu hrají roli také další faktory.

Proběhla konference ARVO/Pfizer oftalmologického výzkumného institutu

Zpráva ze čtvrté výroční konference ARVO/Pfizer Ophthalmics Research Institute se zabývá čtyřmi hlavními oblastmi výzkumu na poli možných příčin vzniku glaukomové neurodegenerace.Všechny novinky