Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Stále se nepodařilo spolehlivě určit, jaký druh léčby glaukomu je optimální

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 24.4.2013

Stále se nepodařilo spolehlivě určit, jaký druh léčby glaukomu je optimální

V časopise Annals of Internal Medicine byly nedávno zveřejněny výsledky systematického přehledu zaměřeného na různé typy léčby glaukomu s otevřeným úhlem a jejich účinnost. Přestože výsledky potvrdily, že současná léčba úspěšně snižuje nitrooční tlak a snižuje riziko poškození optického nervu, nepodařilo se určit, jaký typ farmakologické nebo chirurgické léčby je nejúčinnější.

Limitované výsledky

Uveřejněná analýza je založená především na výsledcích již existujících souhrnných přehledů, i když zahrnuje rovněž některé primární studie. Hlavním omezením, se kterým se autoři přehledu podle svých slov potýkali, bylo to, že výsledky léčby glaukomu nejsou v současné době dostatečně standardizovány. Neexistuje také dostatečné množství prací dávajících do souvislosti léčbu glaukomu a prevenci poškození optického nervu nebo vznik výpadků zrakového pole.

Autoři přehledu se zaměřili na všechny typy léčby glaukomu, tedy na léčbu medikamentózní, léčbu laserem a léčbu chirurgickou. I když v současnosti dostupné údaje například přesvědčivě dokládají, že medikamentózní léčba glaukomu účinně snižuje nitrooční tlak a brání vzniku výpadků zrakového pole, není k dispozici dostatek údajů, které by umožnily srovnání jednotlivých typů léčby a umožnily tak spolehlivě určit, jaká léčba je nejvhodnější.

Další směr výzkumu

Z uveřejněného přehledu zatím vychází jako vhodné léky pro snižování nitroočního tlaku analoga prostaglandinů a jako nejpoužívanější chirurgická léčba trabekulektomie. Podle vyjádření odborníků by však do budoucna bylo vhodné provést dlouhodobé a rozsáhlé studie, které by porovnávaly účinnost jednotlivých léků například z hlediska zachování struktury optického nervu nebo výsledků perimetrie. Problémem zatím zůstává financování takových velkých a dlouhodobých projektů.

(vek)

Zdroj: Boland M. V. et al. Comparative effectiveness of treatments for open-angle glaucoma: a systematic review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2013 Feb 19; 158 (4): 271–9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Enukleace na Islandu v letech 1992–2004

Cílem publikované práce bylo zjistit incidenci, příčinné diagnózy a chirurgické indikace k enukleaci na Islandu v časovém období 1992–2004.

Endoftalmitida po intravitreální injekci versus endoftalmitida po operaci katarakty: klinické nálezy, původci a léčebné výsledky

Práce si kladla za cíl popsat a porovnat původce, klinické charakteristiky a výsledky léčby endoftalmitidy po intravitreální injekci a endoftalmitidy po operaci katarakty.

Vztah mezi závažností Fuchsovy endotelové dystrofie rohovky a glaukomem či oční hypertenzí

Práce si kladla za cíl zjistit, zda existuje vztah mezi závažností projevů Fuchsovy endotelové dystrofie rohovky (FECD), běžného očního onemocnění vykazujícího v USA přibližně 4% prevalenci, a glaukomem anebo oční hypertenzí.Všechny novinky