Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Snížená kontrastní citlivost u pacientů s glaukomem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 6.3.2011

Snížená kontrastní citlivost u pacientů s glaukomem

U pacientů s glaukomem často dochází ke snížení kontrastní citlivosti, což může být využito k hodnocení přítomnosti nebo progrese onemocnění. Po zahájení léčby vykazuje 60 až 70 % pacientů známky zlepšení kontrastní citlivosti.

Cílem studie nedávno uveřejněné v časopise Archives of Ophthalmology bylo doložit rozdíly v kontrastní citlivosti mezi pacienty s glaukomem a zdravými kontrolami za použití jednoduchého a rychlého automatizovaného testu.

Do studie byli zařazeni pacienti s glaukomem (celkem 35 očí) a věkově odpovídající zdraví jedinci (23 očí) s minimální zrakovou ostrostí 20/30. Vyloučeni byli všichni účastníci s oční chorobou včetně katarakty. Všichni účastníci podstoupili komplexní oftalmologické vyšetření, perimetrické vyšetření a vyšetření kontrastní citlivosti. Kontrastní citlivost byla zjišťována pomocí dvou různých automatizovaných počítačových testů. V prvním, dynamickém testu pacienti rozhodovali mezi dvěma možnostmi, statický test zahrnoval výběr ze čtyř možností. Testy využívaly „Gabor patches“, sinusové mřížky s prostorovou frekvencí 1,5 až 9 cyklů na úhlový stupeň. Testy byly prováděny za fotopických i mesopických podmínek.

Výsledky

U očí s glaukomem byla zaznamenána nižší kontrastní citlivost za fotopických i mesopických podmínek u všech prostorových frekvencí (P < 0,01). Výsledky dynamických i statických testů spolu navzájem významně korelovaly (P < 0,001). Kontrastní citlivost signifikantně korelovala s C/D poměrem (cup to disc ratio, P < 0,05). Prostorová frekvence 6 cyklů na úhlový stupeň ve statickém testu za fotopických podmínek významně korelovala s tíží glaukomatického poškození. Výsledky naznačují, že kontrastní citlivost je u pacientů s glaukomem poškozena bez ohledu na dobrou zrakovou ostrost, tedy že v průběhu glaukomu patrně dochází k centrálnímu poškození zraku.

(vek)

Zdroj:
Lahav K. et al.: Reduced Mesopic and Photopic Foveal Contrast Sensitivity in Glaucoma. Arch Ophthalmol. 2011 Jan; 129 (1): 16 –22.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem

Autoři článku uveřejněného nedávno v časopise The British Journal of Ophthalmology se zaměřili na střednědobé výsledky trabekulektomie s mitomycinem C u pacientů s pokročilým glaukomem. Hlavním parametrem úspěšnosti operace byla průměrná hodnota nitroočního tlaku.

Obnovení funkce retinálních gangliových buněk po chirurgické redukci nitroočního tlaku

Elektroretinogram optimalizovaný pro screening glaukomu (PERGLA) je neinvazivní metoda objektivního měření funkčnosti retinálních gangliových buněk (RGC).

Poškození sluchu je častější u pacientů s exfoliativním glaukomem

Pacienti s exfoliativním glaukomem trpí častěji poškozením sluchu než pacienti s primárním glaukomem s otevřeným úhlem. Vyplývá to z dat prezentovaných na výročním zasedání Americké otolaryngologické společnosti a Nadace pro chirurgii hlavy a krku, které se letos uskutečnilo v Bostonu.Všechny novinky