Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Sekundární glaukom u dětí je častější než primární

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 22.7.2010

Sekundární glaukom u dětí je častější než primární

Glaukom u dětí je nejčastěji způsoben zraněním, operačním zákrokem nebo jinými sekundárními či získanými příčinami. Vyplývá to z výsledků studie uveřejněné v dubnovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology.

S dětským glaukomem se pediatři setkávají poměrně zřídka, a pokud se objeví, je většinou spojen s těžkým poškozením zraku. Dětský glaukom je možné rozdělit do tří kategorií: primární dětský glaukom včetně primárního vrozeného glaukomu a juvenilního primárního glaukomu s otevřeným úhlem, dále sekundární glaukom, který je součástí dalších syndromů nebo onemocnění přítomných již při narození, a nakonec získaný glaukom, který vzniká jako důsledek okolností působících až po narození, například zánětu, působení některých léků, traumatu nebo operačního zákroku.

Tým doktorky Elisabeth P. Aponte z Mayo Clinic v minnesotském Rochesteru se zaměřil na případy dětského glaukomu v olmsteadském okrese v Minnesotě. Do studie autoři zahrnuli všechny pacienty s glaukomem mladší dvaceti let, kteří byli diagnostikováni v letech 1965 až 2004. Během tohoto čtyřicetiletého období bylo diagnostikováno 30 dětí s glaukomem, výsledná incidence tedy byla 2,29 případu na 100 tisíc obyvatel mladších dvaceti let. Glaukom postihoval obě oči u poloviny z celkového počtu případů, celkem tedy bylo zaznamenáno 45 očí s glaukomem. Mezi těmito dětmi bylo 16 chlapců a 14 dívek, průměrný věk dětí byl 10,4 roku.

Ze všech zaznamenaných případů dětského glaukomu bylo 19 (63 %) případů získaného glaukomu, šest (20 %) sekundárního a pět (17 %) primárního glaukomu. Prevalence primárního kongenitálního glaukomu v době narození byla 1,46 na 100 000, což je méně, než ukázaly výsledky studií provedených ve Španělsku, Velké Británii nebo Austrálii. Také bylo identifikováno 24 jedinců s podezřením na dětský glaukom s incidencí 1,9 na 100 000 obyvatel mladších dvaceti let.

Autoři uzavírají, že nejčastějším typem dětského glaukomu je získaný glaukom (způsobený traumatem, operací, uveitidou nebo indukovaný léky). Tento typ glaukomu představuje 63 % případů glaukomu u dětí, zatímco zbylých 37 % připadá na glaukom primární a sekundární.

(vek)

Zdroj:
Aponte E. P. et al.: Incidence and clinical characteristics of childhood glaucoma: a population-based study. Arch Ophthalmol. 2010; 128 (4): 478–82.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,9/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Glaukom a deprese

U pacientů s glaukomem a výpadky v zorném poli pozitivně koreluje rozsah ztráty zraku s výskytem deprese. Navíc některé z léčebných strategií glaukomu zahrnují i podávání léků, které riziko deprese zvyšují (například topické beta-blokátory).

Hormonální terapie má vliv na krevní zásobení sítnice

Autor komentáře, který byl publikován on-line ve spolupráci s odborným časopisem Menopause, srovnává a hodnotí dvě simultánní studie, které měly za cíl zjistit, zda postmenopauzální hormonální terapie (HT) zvyšuje krevní průtok sítnicí a papilou optického nervu.

U většiny neléčených pacientů je glaukom v počátečním stadiu stabilní

Pacienti s glaukomem v počátečním stadiu mohou mít i bez léčby stabilní hodnoty nitroočního tlaku po dobu minimálně šesti let. K tomuto závěru došli autoři studie uveřejněné v květnovém vydání časopisu Archives of Ophthalmology.Všechny novinky