Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Rozvoj sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 27.1.2008

Rozvoj sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty

Operace vrozené katarakty u dětí je často následována rozvojem sekundárního glaukomu. Ten se může objevit v průběhu několika týdnů až několika let po operaci. Studie na toto téma vyšla v prosincovém čísle časopisu British Journal of Ophthalmology.

Vrozená katarakta je zhruba ve 30 % familiárně podmíněné onemocnění s prevalencí 6:10 000. Neléčená vada vede k těžké tupozrakosti. Navzdory poměrně řídkému výskytu se udává, že děti s vrozenou kataraktou tvoří čtvrtinu až třetinu všech slabozrakých dětí.

Autoři článku, lékaři z univerzity v Sydney, určovali incidenci sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty, a dále hodnotili rizikové faktory s ním spojené. Do studie bylo zahrnuto 423 očí u 283 dětí. V průměru byl glaukom diagnostikován 4,9 roku po operaci šedého zákalu (rozmezí 2 týdny až 16,8 roku). Sekundární glaukom se rozvinul u 13,4 % očí a u 15,4 % pacientů. Mezi dětmi s oboustrannou kataraktou byl glaukom diagnostikován u 16 % operovaných očí ve srovnání se 13 % operovaných očí u dětí s jednostrannou kataraktou.

Diagnóza glaukomu během deseti let po operaci byla častější ve skupině dětí, u kterých byla katarakta operována v devíti měsících věku nebo dříve. V této skupině byl glaukom diagnostikován u 29,9 % pacientů. Ve skupině dětí, u kterých byla operace provedena později, byl glaukom diagnostikován v 5 % případů. Za dvacet let po operaci katarakty dosáhla prevalence glaukomu 57 % ve skupině dříve operovaných, zatímco mezi dětmi operovanými později byl výskyt glaukomu 8,8 %.

U žádného z 96 očí, kde byla provedena implantace nitrooční čočky, se sekundární glaukom nerozvinul.

Studie potvrzuje vysokou prevalenci sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty a zároveň připomíná, že značná variabilita doby nástupu tohoto sekundárního glaukomu vyžaduje dlouhodobé sledování operovaných dětí. Podle autorů studie bude potřeba provést další studie, především k objasnění protektivní role implantace nitroočních čoček na rozvoj sekundárního glaukomu.

(vek)

Zdroj: Br J Ophthalmol 2007;91:1627–1630.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Compliance u pacientů s glaukomem

Výsledek jakékoliv terapie může být pouze tak dobrý, jak dobrá je compliance pacienta, kterého léčíme. V případě chronické léčby je obecně compliance pacientů odhadována na 75 %.

Farmakoterapie glaukomu

Konzervativní léčba glaukomu je v naprosté většině případů indikována před léčbou laserovou nebo chirurgickou. Nalézt však vhodný přípravek či kombinaci přípravků nemusí být vždy jednoduché.

Od PGF-2 alfa-isopropyl esteru k latanoprostu: přehled vývoje Xalatanu

Počátek výzkumu, který vedl k použití analog prostaglandinů v redukci nitroočního tlaku, sahá zhruba do počátku osmdesátých let minulého století. Tehdy se ukázalo, že PGF-2-alfa účinně redukuje NOT u opic.Všechny novinky