Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Rozvoj glaukomu u afakických a pseudofakických očí po operaci kongenitální katarakty v prvním roce života

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 22.10.2009

Rozvoj glaukomu u afakických a pseudofakických očí po operaci kongenitální katarakty v prvním roce života

Cílem popisované studie bylo určit incidenci a rizikové faktory vzniku glaukomu u afakických a pseudofakických očí po provedené operaci kongenitální katarakty u dětí v prvním roce života. Autoři článku zveřejněného v časopise Acta ophthalmologica vypracovali přehled všech operací katarakty provedených v uplynulých 23 letech na oddělení dětské univerzitní nemocnice v Dublinu.

Autoři publikace se zaměřili především na věk dětí v době operace, průměr rohovky, případnou implantaci nitrooční čočky, perzistenci fetální vaskulatury a opacifikaci zorné osy. Zdokumentovány byly také čas mezi operací a rozvojem glaukomu, následná léčba a výsledky terapie. V případě oboustranné katarakty bylo pro analýzu náhodně vybráno vždy jen jedno oko.

Výsledky

Doba sledování pacientů byla signifikantně delší u afakických očí ve srovnání s pseudofakickými (113 ± 69 měsíců, resp. 56 ± 44 měsíců). Věk v době operace byl signifikantně nižší v afakické skupině. Naopak incidence glaukomu byla v afakické skupině ve srovnání s pseudofakickou signifikantně vyšší (15 očí, tj. 33%, resp. 7 očí, tj. 13 %). Na každém oku, u kterého se později rozvinul glaukom, byla extrakce katarakty provedena ve věku 2,5 měsíce nebo nižším. Následná analýza všech očí, na kterých byla operace provedena ve věku 2,5 měsíce a nižším, neodhalila žádné statisticky významné rozdíly v incidenci glaukomu.

Menší průměr rohovky a opacifikace zorné osy nebyly spojeny s vyšším rizikem rozvoje glaukomu. Pomocí drenážních implantátů se sice dařilo účinně kontrolovat nitrooční tlak, to však mělo ve většině případů jen velmi malý vliv na kvalitu vidění.

Závěr

Operace kongenitální katarakty v raném věku zvyšuje riziko vzniku glaukomu bez ohledu na to, zda se jedná o oko afakické, či pseudofakické. Často je nutná kontrola nitroočního tlaku pomocí drenážního implantátu. Na výsledné špatné kvalitě vidění se podílí glaukomatické poškození zraku a těžká amblyopie.

(vek)

Zdroj: Kirwan C. et al.: Glaucoma in aphakic and pseudophakic eyes following surgery for congenital cataract in the first year of life. Acta Ophthalmol., September 2009 (publikováno on-line před tiskem).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kazuistika: bilaterální nitrooční hypertenze s rychle progredující optickou neuropatií u mladé dívky

V časopise Optometry and vision science nedávno uveřejnili odborníci z Pacific University College of Optometry v Oregonu neobvyklou kazuistiku, ve které popisují případ bilaterálního juvenilního glaukomu s otevřeným úhlem u mladé dívky.

Alzheimerova choroba a glaukom

Někteří odborníci věří, že glaukom a Alzheimerova choroba mají společného více, než je na první pohled patrné. Důvod je přinejmenším v tom, že v pozadí obou onemocnění je degenerace nervových buněk.

Nervový růstový faktor pozitivně ovlivňuje progresi glaukomu

Zvýšený nitrooční tlak při glaukomu způsobuje ztrátu a poškození gangliových buněk sítnice a poškození zrakového nervu. Lékaři v nové studii zkoumali vliv nervového růstového faktoru podávaného na glaukomové onemocnění u krys.Všechny novinky