Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Rehabilitace zrakově postižených

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 8.2.2009

Rehabilitace zrakově postižených

Jedním z prvních odborníků, který diagnostikuje částečnou ztrátu zraku, bývá oftalmolog. Ten by současně měl být zprostředkovatelem zrakové rehabilitace, která může prokazatelně zlepšit pacientovy schopnosti a rovněž kvalitu života. Ačkoliv se návrhy péče o tyto pacienty neustále rozšiřují, ne každý se o nich dozví. Informovat pacienta o možnosti rehabilitace by se mělo stát standardním postupem.

Dříve se rehabilitace zrakově postižených zaměřovala na slepé a vážně zrakově postižené děti a mladé dospělé. Péče byla cílena zejména na instruktáž Braillova písma, použití bílé hole a náhrad zraku, například audio knih. Omezené možnosti byly i pro pacienty se zbytky zraku, někdy se využila refrakční korekce, jindy si pacient jednoduše koupil zvětšovací lupu.

Americká oftalmologická společnost proto definovala základní pravidla, která by měla být respektována v péči o zrakově postižené pacienty. Tím prvním je prevence negativních důsledků ztráty či poškození zraku. Například – je-li zraková ostrost 20/50 a horší, bývá u těchto lidí až 2x vyšší riziko pádu, 3x vyšší riziko vzniku deprese a 4x vyšší riziko fraktury krčku femuru.

Rehabilitace jako taková by měla být komplexní, mezi pět základních bodů patří rehabilitace čtení, bezpečnost a současně nezávislost, možnost vykonávat běžné denní aktivity a pokračující zapojení starších pacientů v rámci komunity. V rámci zachování běžného denního režimu jsou pacienti instruováni ve využití optických i neoptických pomůcek. Díky moderním technologiím se zvyšují možnosti přístupu k informacím, které jim pak umožňují využívání internetu, odesílání emailů, čtení potřebných návodů.

Podstatná je především pacientova bezpečnost. Pozornost se upírá k prevenci pádu a bezpečnosti v kuchyni. To pak vyžaduje bytové úpravy, dostatečné a účelné osvětlení, systém ukládání věcí. Pro starší pacienty je výhodné členství v komunitě podobně postižených lidí.

(pes)

Zdroj: The American Academy of Ophthalmology's (AAO) Vision Rehabilitation for Adults: Preferred Practice Pattern.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sezonní změny nitroočního tlaku

Sezonní změny nitroočního tlaku se objevují jak u zdravých pacientů, tak u těch s glaukomem. Typické je snižování tlaku v létě a jeho zvyšování v zimě. Změny jsou samozřejmě podmíněny a ovlivňovány i dalšími faktory.

Vliv latanoprostu a timololu na histopatologii spojivky

Hlavním záměrem nedávno publikované studie bylo prozkoumat vliv timololu a latanoprostu na složení extracelulární matrix a na rozsah zánětlivé infiltrace v lidské spojivce.

Normotenzní glaukom: prevalence a zásady terapie

Normotenzní glaukom je definován jako typ glaukomu s otevřeným úhlem, u kterého je léčebně neovlivňovaný nitrooční tlak v mezích určitého statistického rozmezí, které je obvykle nižší než 21 mmHg.Všechny novinky