Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Prvním projevem glaukomu může být poškození neuronových spojů

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 9.6.2010

Prvním projevem glaukomu může být poškození neuronových spojů

Odborníci z Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu udělali významný pokrok v porozumění patofyziologii glaukomu. V nejnovější studii, uveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, autorský tým dokazuje, že první známky glaukomatického poškození se ve skutečnosti objevují v mozku. Glaukom má tak mnohem více společného s onemocněními centrálního nervového systému, než se až doposud předpokládalo.

Jednou z časných známek neuronální degenerace je poškození axonálního transportu. Také v rámci glaukomu dochází k degeneraci retinálních gangliových buněk a jejich axonů v optickém nervu. Autoři zmíněné zprávy ukázali na myším modelu, že již v počátečním stadiu glaukomu dochází k poškození distálních částí axonu stejně jako u jiných neurodegenerativních onemocnění. V colliculus superior, kde mají zakončení axony retinálních gangliových buněk, bylo zaznamenáno omezení aktivního axonálního transportu, jehož rozmístění odpovídalo topologii výpadků zorného pole.

Stejně jako u jiných neurodegenerativních onemocnění stoupá i u glaukomu náchylnost k poškození axonálního transportu spolu s věkem a nemusí být nutně spojena se zvýšením nitroočního tlaku. Transportní deficit progreduje z distálních částí axonu proximálním směrem, nejprve je tedy patrný v colliculus superior, později v proximálnějších částech a nakonec dosahuje tractus opticus. Axonální transport zůstává nejdéle zachován v papile optického nervu.

Autoři studie zdůrazňují, že i přes degeneraci axonálního transportu i degeneraci samotného axonu (s postupem z distálních částí proximálním směrem) zůstávají myelinizované axony retinálních gangliových buněk a jejich presynaptická zakončení v colliculus superior zachována i poté, kdy dojde k poškození transportu. Z toho je možné usuzovat, že k poškození distálního transportu dochází na samém počátku neurodegenerace.

Neočekávané výsledky z laboratoře Davida Calkinsna ve Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu přináší nový pohled na toto rozšířené oční onemocnění a především otvírají nové možnosti časného terapeutického zásahu.

(vek)

Zdroje:
Crish S. D. et al.: Distal axonopathy with structural persistence in glaucomatous neurodegeneration. Proc Natl Acad Sci USA. 107: 5196–201, 2010

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Trabekuloplastika a prostaglandiny: srovnání mechanismu účinku

Cílem studie zveřejněné v časopise Transactions of the American Ophthalmological Society bylo určit, zda selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) a analoga prostaglandinů, užívané v léčbě glaukomu, mají společný mechanismus účinku.

Zvýšená hladina protilátek proti Chlamydii pneumoniae u primárního glaukomu s otevřeným úhlem

Studie uveřejněná v únorovém čísle odborného časopisu Journal of Ophthalmology prokázala souvislost mezi zvýšenou hladinou protilátek proti Chlamydii pneumoniae a primárním glaukomem s otevřeným úhlem. Vysvětlení tohoto poznatku však není jednoznačné.

Kazuistika: rekurentní přední uveitida následující po trabekulektomii s mitomycinem C

Autoři článku v Canadian Journal of Ophthalmology popisují čtyři případy rekurentní přední uveitidy následující několik měsíců po trabekulektomii s mitomycinem C.Všechny novinky