Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Přístup oftalmologů ve Velké Británii k pacientům s glaukomem a rozsáhlými výpadky zorného pole při úvodním vyšetření

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 3.6.2012

Přístup oftalmologů ve Velké Británii k pacientům s glaukomem a rozsáhlými výpadky zorného pole při úvodním vyšetření

Nedávno vydané standardy Národního institutu klinické znamenitosti (National Institute of Clinical Excellence) navrhují, aby byl pacientům s glaukomem a závažnou poruchou zorného pole doporučen primární chirurgický zákrok.

Autoři studie provedli dotazníkový průzkum mezi britskými specialisty v oboru oftalmologie, jehož cílem bylo zjistit, zda je toto doporučení v souladu s klinickou praxí a jaký je postup u pacientů s pokročilým glaukomem diagnostikovaným při úvodním vyšetření. Studie se zúčastnili oftalmologové pracující ve Velké Británii na pozici konzultantů. Všem 910 lékařům byl zaslán jednostránkový dotazník spolu s oznámkovanou zpáteční obálkou. Těm, kteří neodpověděli (celkem se jednalo o 459 lékařů), byl dotazník zaslán znovu.

Celkem odpovědělo 626 oftalmologů, tedy 68,8 % z cílové skupiny, přičemž 152 (24%) udalo subspecializaci v oblasti glaukomu. Jak glaukomoví specialisté (64,9 %), tak i ostatní oftalmologové (62,4 %) se shodli, že primárně doporučují konzervativní léčbu, nejčastěji z důvodů rizik spojených s chirurgickým zákrokem. Většina lékařů (84 %) uvedla, že by byla ochotna změnit svůj postoj, pokud by existovaly důkazy, že chirurgický zákrok jako metoda první volby představuje u nově zachycených případů s pokročilým glaukomem bezpečný a efektivnější přístup.

Závěrem autoři práce konstatovali, že nedávno zveřejněné guidelines nereflektují současný přístup k léčbě, tak jak je praktikován britskými oftalmology. Hlavní obavou, kterou lékaři vyjádřili, jsou potencionální komplikace chirurgického zákroku, i když většina oftalmologů by byla ochotna změnit zavedený postup, pokud by existovaly podpůrné důkazy ospravedlňující u pacientů s pokročilým stadiem onemocnění primární chirurgické řešení.

(lis)

Zdroj: Stead R., Azuara-Blancío A., King A. J. Attitudes of consultant ophthalmologists in the UK to initial management of glaucoma patients presenting with severe visual field loss: a national survey. Clin Experiment Ophthalmol. 2011 Dec; 39 (9): 858–64.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Tichý nepřítel: souvislost mezi kataraktou, glaukomem a trabekulektomií

Práce publikovaná v časopise British Journal of Ophthalmology shrnuje současné poznatky o vzniku katarakty po trabekulektomii a selhání filtračního polštářku po extrakci katarakty.

Porovnání toxicity vyvolané konzervačními látkami na jednu a více vrstev buněk spojivky

Konzervační látky se přidávají k očním lékům, aby zabránily kontaminaci mikroorganismy. Řada studií zaměřených na jednu vrstvu rohovkových a spojivkových buněk poukazuje na toxicitu nejčastěji používaného konzervačního prostředku benzalkoniumchloridu.

Kontinuální záznam kolísání nitroočního tlaku u pacientů s normotenzním glaukomem

Nedávno byl uveden do praxe přístroj pracující na principu tlakového senzoru umístěného v silikonové kontaktní čočce, který umožňuje kontinuální měření NOT a který je certifikovaný pro použití v EU.Všechny novinky