Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Přístup k pacientovi s kataraktou vyskytující se současně s glaukomem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 15.9.2017

Přístup k pacientovi s kataraktou vyskytující se současně s glaukomem

Katarakta vyskytující se společně s glaukomem představuje pro oftalmology náročnou výzvu. Úloha extrakce čočky v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem je v literatuře neustále diskutována a některé studie ji doporučují jako efektivní přístup, který vede k významnému snížení nitroočního tlaku (NOT).

Chirurgický přístup je zpravidla volen při zjištění výpadů zorného pole a ztrátě zrakové ostrosti. V současné době existují následující chirurgické možnosti:

  1. pouze operace katarakty,
  2. po sobě jdoucí antiglaukomová operace a operace katarakty,
  3. kombinovaná operace s jedním nebo dvěma přístupovými místy.

Pouze fakoemulzifikace je vhodná, pokud lze glaukom kontrolovat lokální terapií a výpady zorného pole nejsou velké a neprogredují.

V případě refrakterního glaukomu (tj. nutnost lokální terapie pomocí ≥ 3 typů léků) s přidruženou počínající kataraktou lze fakoemulzifikaci odsunout až po antiglaukomové operaci. V této situaci je třeba zvážit vliv chirurgického zákroku na progresi katarakty. Je však třeba mít na paměti, že extrakce katarakty, která je provedena po filtrující operaci, může vést ke snížení funkce filtračního polštářku.

Pokud jsou zrakové funkce sníženy jak v důsledku katarakty, tak glaukomu, je indikovaná kombinovaná operace, neboť umožňuje větší snížení nitroočního tlaku než samotná fakoemulzifikace. Tento postup by se mohl jevit jako nejvýhodnější, nicméně nelze zapomínat, že pooperační rehabilitace je pomalejší a riziko pooperačních komplikací vyšší.

V každém případě, pokud se rozhoduje o nejvhodnějším chirurgickém postupu, je třeba u konkrétního pacienta pečlivě zvážit klinické známky obou onemocnění a zjistit, které z nich nejvíce ovlivňují jeho zrak.

(lis)

Zdroj: Marchini G., Ceruti P, Vizzari G. et al. Management of concomitant cataract and glaucoma. Dev Ophthalmol 2017; 59: 155−164, doi: 10.1159/000458494. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,5/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výsledky opakovaných trabekulektomií u dlouhodobě sledovaných pacientů

Prezentovaná práce hodnotí střednědobé až dlouhodobé výsledky u pacientů, u nichž došlo k selhání trabekulektomie a kteří podstoupili tento zákrok znovu na stejném oku, tentokrát s aplikací mitomycinu C (MMC).

Prevalence glaukomu ve Spojených státech amerických − výsledky národního šetření

V rámci rozsáhlé studie, která proběhla v USA, bylo zjištěno, že i přes pokroky v diagnostických metodách více než polovina pacientů neví, že má glaukom. Obecně trpí v USA glaukomem 2,1 % obyvatel starších 40 let.

Zápisky z Glaukomového diskusního dne ve Zlíně (březen 2017)

V rámci IX. bilaterálního česko-slovenského oftalmologického sympozia proběhl 23. března 2017 ve Zlíně Glaukomový diskusní den. Odborníci se zde interaktivní formou podělili o své zkušenosti a nejnovější poznatky v oblasti etiopatogeneze, diagnostiky, konzervativní i operační léčby glaukomu. Přinášíme vám souhrn všech sdělení z tohoto diskusního dne.Všechny novinky