Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Při pseudoexfoliačním syndromu se nemění CRP

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 12.9.2010

Při pseudoexfoliačním syndromu se nemění CRP

Pseudoexfoliační syndrom je považován za systémové onemocnění, které se primárně manifestuje v oku. Avšak přestože pseudoexfoliace je pravděpodobně projevem systémového onemocnění, hladina plazmatického C-reaktivního proteinu (CRP) se u pacientů s pseudoexfoliačním syndromem nebo pseudoexfoliačním glaukomem neliší od hladiny v séru zdravých kontrolních osob. Ukázaly to výsledky studie uveřejněné v srpnovém čísle časopisu Journal of Glaucoma.

Metoda

Autoři prospektivní studie vyšetřovali hladinu vysoce senzitivního CRP u 31 pacientů s pseudoexfoliačním syndromem, u 26 pacientů s pseudoexfoliačním glaukomem a u 25 zdravých kontrolních osob. Do studie byli přijati pacienti bez závažné hypertenze a bez kardiovaskulárního nebo cerebrovaskulárního onemocnění. U každého pacienta byl stanoven vysoce senzitivní CRP, běžné biochemické parametry a lipidový profil. Hladina plazmatického CRP byla stanovována nefelometricky s použitím Beckman IMMAGE hsCRP reagencií.

Výsledky

Každá ze tří skupin účastníků měla srovnatelné demografické parametry včetně věku, pohlaví, body mass indexu, tepové frekvence nebo krevního tlaku. Průměrná koncentrace vysoce senzitivního CRP v séru byla 0,52 mg/l ve skupině pacientů s pseudoexfoliačním syndromem, 0,45 mg/l u pacientů s pseudoexfoliačním glaukomem a 0,50 mg/l v kontrolní skupině. Rozdíly mezi skupinami nebyly statisticky významné. Statisticky významný rozdíl nepozorovali autoři studie ani v případě, kdy spojili obě skupiny pacientů dohromady a hodnoty jejich průměrného vysoce senzitivního CRP porovnali se skupinou kontrolních osob.

Závěr

Výsledky studie ukazují, že CRP není markerem zánětu a periferní endoteliální dysfunkce u pseudoexfoliace, která je považována za systémové onemocnění. Budoucí výzkum by se měl proto zaměřit na objasnění systémového významu pseudoexfoliace.

(vek)

Zdroje:
Yuksel N, et al. Systemic High-sensitivity C-reactive Protein Level in Pseudoexfoliation Syndrome and Pseudoexfoliation Glaucoma. J Glaucoma 2010;19(6):373-376.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,9/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Iridoplastika doplňující iridotomii neovlivňuje snížení NOT

Účelem čínské studie bylo porovnat účinnost a bezpečnost laserové periferní iridotomie s následným provedením laserové periferní iridoplastiky anebo bez něho v léčbě primárního glaukomu s uzavřeným úhlem a primárního glaukomu s uzavřeným úhlem se synechiemi.

Různé typy kombinované léčby přinášejí podobné výsledky

PGA je nejvíce užívaná skupina léků při snižování nitroočního tlaku, avšak u přibližně 40 % pacientů není monoterapie schopná zajistit dostatečné snížení NOT. Pro tuto velkou skupinu pacientů přitom existuje jen relativně málo informací o vhodnosti jednotlivých typů kombinované terapie.

Sekundární glaukom u dětí je častější než primární

Glaukom u dětí je nejčastěji způsoben zraněním, operačním zákrokem nebo jinými sekundárními či získanými příčinami. Vyplývá to z výsledků studie uveřejněné v dubnovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology.Všechny novinky