Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Prevalence zrakového postižení u pacientů s glaukomem na sklonku života

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 18.11.2014

Prevalence zrakového postižení u pacientů s glaukomem na sklonku života

Studie analyzovala klinická data 122 pacientů s glaukomem, kteří byli sledováni na očním oddělení ve velké nemocnici v Nizozemsku a zemřeli mezi červencem 2008 a červencem 2010. Cílem publikované práce bylo odhadnout prevalenci zrakového postižení u pacientů s glaukomem na sklonku života.

Glaukomem s otevřeným úhlem trpělo 61 pacientů a 61 bylo sledováno pro podezření na glaukom nebo mělo oční hypertenzi. Postižení zraku bylo definováno jako střední odchylka < –15 dB nebo zraková ostrost lepšího oka < 0,3 (20⁄60; měřeno na Snellenových optotypech). Zjišťován byl počet pacientů se zrakovým postižením při posledním vyšetření před smrtí a byly analyzovány hlavní důvody tohoto postižení.

Průměrný věk pacientů v době úmrtí byl 81,8 roku a průměrná doba sledování činila 9,2 roku. Jeden rok a méně před smrtí bylo vyšetřeno 73 % pacientů. Zrakové postižení na sklonku života bylo zaznamenáno u 16 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem (26 %), přičemž u 9 jedinců (15 %) vzniklo na podkladě glaukomu a 8 z nich mělo značnou ztrátu zrakových funkcí již při prvním vyšetření. U 6 pacientů (10 %) s glaukomem otevřeného úhlu vznikla ztráta zrakových funkcí na podkladě jiného očního onemocnění a u jednoho případu byl podíl glaukomu a současně se vyskytujícího očního onemocnění vyrovnaný. V době úmrtí bylo zaznamenáno zrakové postižení u pěti pacientů s podezřením na glaukom nebo s oční hypertenzí (8 %), u všech na podkladě oční komorbidity.

Prevalence zrakového postižení na sklonku života je tedy u pacientů trpících glaukomem s otevřeným úhlem značná. Důležitým přispívajícím činitelem je závažná ztráta zraku na počátku sledování. U pacientů s podezřením na glaukom nebo s oční hypertenzí je prevalence nižší a lze ji vysvětlit jinými očními onemocněními.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Ernest P. J., et al. Prevalence of end-of-life visual impairment in patients followed for glaucoma. Acta Ophthalmol. 2013 Dec; 91 (8): 738–743.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Genotyp CYP1B1 ovlivňuje klinické vyjádření primárního kongenitálního glaukomu a chirurgickou léčbu

Cílem práce publikované v časopise British Journal of Ophthalmology bylo zjistit mutace v genu CYP1B1 u pacientů čínského původu s primárním kongenitálním glaukomem a prozkoumat souvislost klinického vyjádření s operačními výsledky. Podíl úspěšnosti operace byl u pacientů s mutacemi v genu CYP1B1 vyšší, a to ve smyslu lepší kontroly nitroočního tlaku.

Výběr antibiotické profylaxe po operaci katarakty

Studie případů a kontrol se zabývala výběrem vhodných antibiotik v prevenci vzniku endoftalmitidy po operaci katarakty. Pravděpodobnost vzniku byla nižší, pokud byly po operaci aplikovány fluorochinolony druhé nebo čtvrté generace.

Výsledky kombinované extrakce čočky a goniosynechiolýzy při uzávěru úhlu

Studie se zabývala výsledky kombinované extrakce čočky a geniosynechiolýzy u uzávěru úhlu. Bylo zjištěno, že tento postup vede ke snížení nitroočního tlaku, potřeby medikamentózní léčby i dalších chirurgických zákroků. Cílem publikované práce bylo zhodnotit efekt goniosynechiolýzy na nitrooční tlak a režim medikamentózní léčby.Všechny novinky