Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Porovnání toxicity vyvolané konzervačními látkami na jednu a více vrstev buněk spojivky

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 26.5.2012

Porovnání toxicity vyvolané konzervačními látkami na jednu a více vrstev buněk spojivky

Konzervační látky se přidávají k očním lékům, aby zabránily kontaminaci mikroorganismy. Řada studií zaměřených na jednu vrstvu rohovkových a spojivkových buněk poukazuje na toxicitu nejčastěji používaného konzervačního prostředku benzalkoniumchloridu. Tato látka se používá již od 40. let 20. století, kdy byla poprvé přidána do roztoku na kontaktní čočky. V současné době je benzalkoniumchlorid obsažen téměř v 70 % očních léků.

Cílem práce autorů Yanochko a kol. publikované v roce 2010 v časopise Toxicology in vitro bylo zhodnotit a porovnat toxicitu nejenom benzalkoniumchloridu, ale i jiných konzervačních látek a běžných složek očních léků na jedno- a vícevrstevnaté kultury lidských spojivkových buněk nadzdvižených vzduchem (tzv. Chang epitelové buňky). Vícevrstevnaté kultury na rozdíl od buněk kultivovaných na dně jamek destiček totiž lépe vystihují buněčnou architekturu povrchu oka. Buněčné kultury nazdvižené vzduchem mají vyšší vrstevnatost při hodnocení transepitelovým elektrickým odporem a histologií.

Na rozdíl od jednovstevnatých buněčných kultur, u kterých oční léky obsahující benzalkoniumchlorid způsobovaly téměř úplnou ztrátu buněčné životaschopnosti, vícevrstevnaté, vzduchem nazdvižené kultury nebyly až 30minutovou expozicí benzalkoniumchloridu v očních lécích ovlivněny. Vícevrstevnatost posunula křivku odpovědi na dávku směrem doprava k benzalkoniumchloridu, thimerosalu, chlorhexidinu diglukonátu, sorbanu draselnému a EDTA. 

Výsledky prokazují, že vícevrstevnatost signifikantně ovlivňuje buněčnou životaschopnost Chang spojivkových buněk při odpovědi na konzervační látky a ostatní aditiva v očních lécích.

(lis)

Zdroj: Yanochko G. M. et al. Comparison of preservative-induced toxicity on monolayer and stratified Chang conjunctival cells. Toxicol In Vitro. 2010 Jun; 24 (4): 1324–31; doi: 10.1016/j.tiv.2010.02.001

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontinuální záznam kolísání nitroočního tlaku u pacientů s normotenzním glaukomem

Nedávno byl uveden do praxe přístroj pracující na principu tlakového senzoru umístěného v silikonové kontaktní čočce, který umožňuje kontinuální měření NOT a který je certifikovaný pro použití v EU.

Způsobuje podávání fluorometolonu v režimu postupného snižování u pediatrických pacientů glaukom?

Přestože je fluorometolon považován za steroid s minimálním průnikem do oka, bylo u dětí po jeho aplikaci v závislosti na dávce zjištěno zvýšení nitroočního tlaku.

Rozdíly v poměrném zastoupení glaukomu mezi Američany asijského původu a ostatními rasovými skupinami a mezi různými asijskými etnickými skupinami

Cílem retrospektivní longitudinální kohortové studie publikované v prestižním časopise Ophthalmology bylo zjistit incidenci a prevalenci různých typů glaukomu mezi Američany asijského původu ve srovnání s jinými rasami a dále porovnat riziko vzniku glaukomu mezi různými rasami a asijskými etniky.Všechny novinky