Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Porovnání senzitivity metod SAP, FDT, flicker perimetrie a OCT pro záchyt časných glaukomatických změn

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 20.3.2009

Porovnání senzitivity metod SAP, FDT, flicker perimetrie a OCT pro záchyt časných glaukomatických změn

Studie uveřejněná v únorovém čísle časopisu Journal of Glaucoma se zaměřila na srovnání účinnosti různých metod v detekci glaukomatických změn zorného pole. Japonští autoři ve své práci porovnávali standardní automatickou perimetrii (SAP), frequency doubling technology (FDT) perimetrii, krátkovlnnou automatickou perimetrii (SWAP), flicker perimetrii a optickou koherenční tomografii (OCT).

Účastníci studie

Do studie bylo zahrnuto 59 očí od 59 pacientů trpících glaukomem s otevřeným úhlem, dále 24 očí od 24 osob s podezřením na glaukom a nakonec 40 očí čtyřiceti kontrolních zdravých osob věkově odpovídajících předchozím dvěma skupinám.

Metody

Všichni účastníci studie podstoupili standardní automatickou perimetrii s použitím perimetru Humphrey visual field analyzer II 24-2 full threshold, krátkovlnnou automatickou perimetrii (Swedish interactive threshold algorithm), frequency doubling technology perimetrii (30-1, 30-5, 24-2-1, 24-2-5), flicker perimetrii s perimetrem Octopus 311 (4-zone probability 38S) a Stratus optickou koherenční tomografii.

Výsledky

Senzitivita všech použitých metod se lišila jen mírně, relativně nejvyšší byla zjištěna u flicker perimetrie. Také OCT parametry ve skupině pacientů s časným stadiem glaukomu měly vysokou senzitivitu s výjimkou disc area parametru. Naopak výrazně vyšší senzitivitu ve srovnání s ostatními OCT parametry měla průměrná tloušťka vrstvy nervových vláken.

Závěr

Frequency doubling technology perimetrie, krátkovlnná automatická perimetrie, flicker perimetrie a OCT jsou vhodné metody pro detekci časných glaukomatických změn. Mezi deseti sledovanými OCT parametry měla nejvyšší senzitivitu pro časné glaukomatické změny průměrná tloušťka vrstvy nervových vláken.

(vek)

Zdroj: Nomoto H, et al. Detectability of glaucomatous changes using SAP, FDT, flicker perimetry, and OCT. Journal of Glaucoma 2009;18(2):165–171.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Plazmatický homocystein a glaukom s otevřeným úhlem

Známá souvislost mezi glaukomem s otevřeným úhlem a kardiovaskulárními chorobami nedávno vzbudila také zájem o poznání role, jakou by právě homocystein mohl hrát v patogenezi glaukomu.

Rehabilitace zrakově postižených

Jedním z prvních odborníků, který diagnostikuje částečnou ztrátu zraku, bývá oftalmolog. Ten by současně měl být zprostředkovatelem zrakové rehabilitace, která může prokazatelně zlepšit pacientovy schopnosti a rovněž kvalitu života.

Sezonní změny nitroočního tlaku

Sezonní změny nitroočního tlaku se objevují jak u zdravých pacientů, tak u těch s glaukomem. Typické je snižování tlaku v létě a jeho zvyšování v zimě. Změny jsou samozřejmě podmíněny a ovlivňovány i dalšími faktory.Všechny novinky