Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Podprahová transpupilární termoterapie v léčbě chronického serózního odchlípení makuly

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 1.5.2011

Podprahová transpupilární termoterapie v léčbě chronického serózního odchlípení makuly

Chronická centrální serózní chorioretinopatie (CCSC) je vzácné a závažné onemocnění charakterizované přetrvávající subretinální exudací, rozsáhlými oblastmi atrofie retinálního pigmentového epitelu, cystoidním makulárním edémem, choroidální neovaskularizací a snížením zrakové ostrosti. Cílem studie nedávno uveřejněné v časopise Clinical Ophthalmology bylo popsat výsledky podprahové transpupilární termoterapie (TTT) v léčbě serózního odchlípení neurosenzorické retiny při CCSC.

Metodika

Vyšetřeno bylo celkem sedm očí pěti pacientů s CCSC, perzistentním serózním odchlípením neurosenzorické retiny a klinickým průběhem v délce od 12 do 60 měsíců. U všech očí byla provedena TTT naváděná angiografií s indocyaninovou zelení (indocyanine green angiography, ICGA). Podprahová TTT byla provedena s použitím 810nm diodového laseru s velikostí bodu 3 mm a při nastavení 350 mW. Ošetření bylo cíleno po dobu 60 sekund do oblastí choroidální hyperfluorescence zobrazených na ICGA.

Výsledky

Průměrný počet TTT ošetření byl 1,4 ± 0,5. Všechny oči byly následně sledovány po dobu nejméně šesti měsíců (v průměru 9,6 ± 3,2, rozmezí 6–12 měsíců). Po léčbě byl průměrný logaritmus minimálního úhlu rozlišení signifikantně lepší ve srovnání s hodnotou před zahájením léčby. U všech očí ošetřených TTT zůstalo stabilní nebo se zlepšilo vidění (P < 0,001). Průměrná tloušťka centrální fovey stanovená optickou koherenční tomografií byla signifikantně nižší u všech pacientů (P < 0,001) ve srovnání se stavem před léčbou. Zároveň došlo k redukci subretinální tekutiny spojené s obnovením anatomických poměrů fovey. U žádného z pacientů se neobjevily vedlejší účinky léčby.

Závěr

Modifikovaná podprahová TTT se zdá být přínosná v léčbě pacientů s CCSC a perzistentním odchlípením neurosenzorické retiny. Povzbudivé jsou pozitivní výsledky a také nepřítomnost významnějších komplikací spojených s touto léčbou.

(vek)

Zdroj: Giudice G. L. et al: Large-spot subthreshold transpupillary thermotherapy for chronic serous macular detachment. Clin Ophthalmol. 2011; 5: 355–60.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Laserový zákrok u syndromu pigmentové disperze nezabrání vzniku glaukomu

Léčba vzácného syndromu pigmentové disperze laserovým zákrokem nedokáže zabránit vzniku pigmentového glaukomu ani zpomalit jeho nástup. Vyplývá to z výsledků nové studie britských autorů, která byla publikována v časopise Ophthalmology.

Nový pohled na patogenezi glaukomu: fagocytující astrocyty sítnice jsou indukovány gama-synukleinem

Leden byl ve Spojených státech vyhlášen národním měsícem informací o glaukomu. Při této příležitosti oznámila začátkem roku americká nadace Glaucoma Research Foundation, že v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) byly publikovány nové poznatky o mechanismech podílejících se na vzniku glaukomu.

Fokální makulární fotopická negativní odpověď a tloušťka vnitřní vrstvy sítnice v oblasti makuly u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem

Cílem studie uveřejněné nedávno v časopise American Journal of Ophthalmology bylo porovnat u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a zdravých kontrol fokální makulární fotopickou negativní odpověď a zároveň tloušťku sítnice v oblasti horní a dolní makuly.Všechny novinky