Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Po pediatrické operaci katarakty dochází často k rozvoji sekundárního glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 8.9.2008

Po pediatrické operaci katarakty dochází často k rozvoji sekundárního glaukomu

Operace kongenitální katarakty u dětí je spojena s rizikem rozvoje sekundárního glaukomu v průběhu několika týdnů až několika let po výkonu. K tomuto závěru dospěli lékaři z australské University of Sydney pod vedením doktora Grigga. Výsledky studie byly publikovány v prosincovém vydání British Journal of Ophthalmology.

V průběhu studie byly shromážděny záznamy o 423 očích 283 dětí mladších šestnácti let, které se podrobily operaci kongenitální katarakty s využitím nebo bez využití intraokulární implantace čočky (IOL). Hlavními kritérii byly přítomnost sekundárního glaukomu a doba, která uplynula od operace.

Byly zhodnoceny následující rizikové faktory: věk v době výkonu, přítomnost systémových anomálií, mikrokornea, perzistentní primární hyperplazie sklivce, primární kapsulotomie nebo přední vitrektomie, primární intraokulární implantace čočky a délka postoperační dispenzarizace.

Glaukom byl podle autorů diagnostikován u 13,4 % očí a u 15,4 % pacientů. Glaukom se rozvinul v době od dvou týdnů až do 6,8 roku po operaci, průměrně šlo o 4,9 roku po výkonu. U dětí s bilaterální kataraktou se glaukom vyskytoval na 16 % operovaných očí, oproti tomu u dětí s unilaterální kataraktou bylo postiženo pouhých 13 % operovaných očí.

Prevalence glaukomu v průběhu deseti let byla u dětí, které se podrobily výkonu ve věku devíti měsíců a méně, výrazně vyšší (29,9 %) než u dětí, které se podrobily operaci později (5 %). V průběhu dvaceti let se prevalence glaukomu zvýšila u dětí operovaných do devíti měsíců na 57 % a u později operovaných dětí na 8,8 %.

Sekundární glaukom se ale nerozvinul na žádném z 96 očí, u kterých byla provedena intraokulární implantace čočky. Podle autorů je zapotřebí dalších studií, které by objasnily význam IOL v prevenci sekundárního glaukomu a pomohly lépe prozkoumat patogenezi sekundárního glaukomu.

Studie potvrzuje vysokou prevalenci sekundárního glaukomu po operaci kongenitální katarakty. Je proto nezbytné, aby tito pacienti byli po zbytek života pravidelně sledováni, neboť k rozvoji sekundárního glaukomu může dojít i roky po výkonu.

(hak)

Zdroj: Secondary Glaucoma Common After Pediatric Cataract Surgery. Br J Ophthalmol 2007;91:1627–1630. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17475699

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv operace katarakty na nitrooční tlak a jeho ovlivnění

Ačkoliv z hlediska měsíců až let přináší operace katarakty u pacientů s glaukomem spíše snížení nitroočního tlaku (NOT), v časné pooperační periodě bylo pozorováno jeho zvýšení.

Histologická struktura duhovky u pacientů léčených latanoprostem

Autoři studie hledali histologické podklady pro tvrzení, že lokální aplikace latanoprostu vede ke změně barvy duhovky. Porovnávali histologické změny duhovky pacientů léčených latanoprostem a pacientů s jinou terapií glaukomu.

Fixní kombinace očních hypotenziv srovnatelná s nefixní kombinací

Nitrooční tlak lze v rámci léčby glaukomu a okulární hypertenze snížit jak fixní kombinací léků, tak konkomitantním podáváním přípravků v nefixní kombinaci. Která varianta je lepší?Všechny novinky