Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Pití kávy s kofeinem nemá klinicky významný vliv na výši NOT u pacientů s glaukomem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 31.10.2012

Pití kávy s kofeinem nemá klinicky významný vliv na výši NOT u pacientů s glaukomem

Ohledně vlivu konzumace kávy s kofeinem na výši nitroočního tlaku (NOT) existují určité kontroverze. Výsledky několika studií ukázaly, že vliv kofeinu na změny NOT je zanedbatelný, zatímco podle jiných může vlivem kofeinu dojít ke zvýšení NOT o přibližně 1–4 mmHg. Nejnovější studie na toto téma, nedávno publikovaná v časopise Eye, však žádný klinicky významný vliv kofeinu na výši NOT nepotvrdila.

Do studie zkoumající vliv kofeinu na výši NOT bylo celkem zařazeno 106 jedinců s primárním glaukomem s otevřeným úhlem (POAG), s normotenzním POAG, s oční hypertenzí, se suspektním POAG a dále skupina zdravých kontrolních jedinců. Studie sestávala ze dvou měření. Při prvním měření obdrželi účastníci studie přibližně 250 ml kávy s kofeinem (celkový obsah kofeinu 182 mg), při druhém měření pak stejný objem kávy bez kofeinu. V průběhu obou měření byl zjišťován krevní tlak, srdeční frekvence, NOT a oční pulzní amplituda (OPA), vždy 60 a 90 minut po vypití nápoje. Z hodnot krevního tlaku a NOT byl dále stanoven oční perfuzní tlak (OPT).

Po vypití nápoje s kofeinem došlo ve srovnání s nápojem bez kofeinu ke statisticky signifikantnímu zvýšení NOT, OPT i OPA, které bylo zjišťováno 60 i 90 minut po vypití nápoje. Hodnoty byly zvýšené přibližně o 1 mmHg v případě NOT, 1,25 až 1,5 mmHg u OPT a 0,2 mmHg v případě OPA. V průměru bylo malé zvýšení NOT kompenzováno současným zvýšením OPT podobného rozsahu. Pouze několik málo jedinců vykázalo větší a potenciálně klinicky významné zvýšení NOT, nebo naopak snížení OPT po vypití kávy s kofeinem.

Podle autorů studie je naměřené zvýšení NOT jen malé a pravděpodobně přechodné. Proto pravděpodobně nemá klinický význam a nemůže ovlivnit vznik nebo případnou progresi glaukomu.

(vek)

Zdroj: Jiwani A. Z. et al: Effects of Caffeinated Coffee Consumption on Intraocular Pressure, Ocular Perfusion Pressure, and Ocular Pulse Amplitude. Eye. 2012 Aug; 26 (8): 1122–30.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Glaukom u penetrující keratoplastiky: rizikové faktory, léčebné postupy a výsledky

Glaukom je hlavní příčinou selhání rohovkového transplantátu. Publikovaná retrospektivní studie analyzovala rizikové faktory, stav štěpu a formy léčby u pacientů s glaukomem po penetrující keratoplastice.

Riziko vzniku relapsu u primární akutní přední uveitidy

Retrospektivní kohortová studie hodnotila riziko a rizikové faktory vzniku druhé epizody (relapsu) u pacientů s recidivující primární přední akutní uveitidou.

Sítnicové protézy: současné klinické výsledky a budoucí perspektivy

Souhrnný referát na téma protetické sítnice se soustředí na tři hlavní oblasti. První jsou histopatologické změny lidské sítnice postižené dvěma nejčastějšími degenerativními onemocněními.Všechny novinky