Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Nové poznatky o lymfatickém systému v oku mohou ovlivnit terapii zeleného zákalu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 21.2.2010

Nové poznatky o lymfatickém systému v oku mohou ovlivnit terapii zeleného zákalu

Vědci univerzity v Torontu přišli v minulém roce s převratnými poznatky, které by mohly léčbu glaukomu zamířit jiným směrem. Objevili totiž v oku struktury lymfatického systému, o kterých se doposud nevědělo, že vůbec existují.

V oku existuje lymfatický systém

Oko bylo po dlouhou dobu považováno za orgán, který postrádá lymfatickou drenáž. Mízní systém je přitom důležitý, protože ze tkání odstraňuje nadbytečnou tekutinu. U oka je nadměrné hromadění nitrooční tekutiny spojeno se zvýšeným nitroočním tlakem a glaukomem. Vědci z Toronta se přes dosavadní poznatky rozhodli pečlivě prozkoumat oční cirkulaci a nově objevili specializované lymfatické kanálky, které tvoří bohatou síť v řasnatém tělesu. Použili přitom molekulární techniky a 3D rekonstrukci, pro potvrzení pak elektronový mikroskop.

Lymfatické kanálky v řasnatém tělese slibují novou strategii léčby glaukomu

Tento objev nabourává chápání oka jako imunologicky privilegovaného místa a může napomoci v porozumění patogenezi zánětů či šíření očních nádorů. Velmi podstatný je ale nález lymfatických cév v ciliárním tělese v souvislosti s rozvojem a léčbou zeleného zákalu. Mohl by totiž umožnit uplatnění nových strategií při léčbě glaukomu, které by bylo možné zacílit právě na tuto část oka. Pochopitelně je nejprve nezbytné provedení dalších studií, které musí být zaměřeny na možnosti terapeutického ovlivnění funkce lymfatického systému v oku.

Očekává se, že zeleným zákalem bude v roce 2020 postiženo 80 miliónů lidí po celém světě. Nejvíce ohroženi jsou starší lidé, lidé tmavé pleti, pacienti s rodinnou anamnézou glaukomu, diabetici a hypertonici, ale to neznamená, že ostatním se glaukom vyhne. Proto jsou velmi důležité veškeré nové poznatky ohledně patogeneze, diagnostiky i terapie tohoto onemocnění.

(veri)

Zdroj: Identification of lymphatics in the ciliary body of the human eye: A novel „uveolymphatic“ outflow pathway. Experimental Eye Research, Volume 89, Issue 5, November 2009, Pages 810–819. doi: 10.1016/j.exer.2009.08.010

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Náklady na změnu medikace z důvodu hyperémie u pacientů s glaukomem

Úkolem nové studie bylo vyvinout model, na základě kterého by bylo možné porovnat náklady na změnu terapie u pacientů, u kterých původní terapie vyvolávala hyperémii spojivek.

Tlak mozkomíšního moku u pacientů s glaukomem

Účelem studie uveřejněné v časopise Ophthalmology bylo zjistit, zda se u pacientů s normotenzním glaukomem častěji vyskytuje nízký tlak mozkomíšního moku.

Zvýšení koncentrace močoviny ve sklivcové tekutině u hemodialyzovaných pacientů s glaukomem

Zvýšení nitroočního tlaku v průběhu hemodialýzy je známé jak u pacientů bez očního onemocnění, tak u pacientů s glaukomem.Všechny novinky