Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Nervový růstový faktor pozitivně ovlivňuje progresi glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 13.9.2009

Nervový růstový faktor pozitivně ovlivňuje progresi glaukomu

Zvýšený nitrooční tlak při glaukomu způsobuje ztrátu a poškození gangliových buněk sítnice (retinal ganglion cells, RGC) a poškození zrakového nervu. Ačkoliv je zvýšený nitrooční tlak kompenzován farmakologicky, neexistuje dosud žádná účinná metoda, jak obnovit poškozené funkce zrakového nervu a sítnice.

Lékaři z univerzity v Římě zkoumali vliv nervového růstového faktoru (nerve growth factor, NGF) podávaného v očních kapkách na glaukomové onemocnění u krys. Glaukom byl indukován aplikací hypertonického roztoku do episklerální žíly. Nejprve byly zkoumány dvě dávky NGF (100 a 200 µg/ml) na 24 krysách. Vyšší dávka NGF se ukázala jako efektivnější.

Glaukom byl dále indukován u 36 krys, polovina z nich byla léčena 200 µg/ml NGF po dobu 7 týdnů, druhá polovina zvířat zůstala bez terapie. Zároveň byli do studie zařazeni tři pacienti s pokročilým glaukomem, u kterých selhala farmakologická kompenzace nitroočního tlaku. Histologickými, biochemickými a molekulárními analýzami byly zkoumány počty retinálních gangliových buněk, které přežily a které podlehly apoptóze.

Výsledky

Sedmitýdenní zvýšení nitroočního tlaku způsobilo zánik 40 % buněk (RGC). Signifikantně nižší ztrátu buněk (RGC) zaznamenali lékaři na vzorku zvířat léčených NGF, kde došlo k snížení počtu apoptózou zaniklých buněk. Pacienti, kteří byli léčeni NGF, vykazovali zlepšení zorného pole, lepší funkce zrakového nervu, citlivost na kontrast a lepší zrakovou ostrost.

NGF má neuroprotektivní vliv, který je výsledkem redukce apoptózy retinálních gangliových buněk u zvířat s glaukomem. U pacientů s glaukomem měla terapie pozitivní vliv na všechny parametry zrakových funkcí. Tyto výsledky přináší naději na nové terapeutické možnosti v léčbě glaukomu a dalších neurodegenerativních onemocnění.

(nes)

Zdroj: Experimental and clinical evidence of neuroprotection by nerve growth factor eye drops: Implications for glaucoma, Proc Natl Acad Sci USA 106 (32): 13469–13474 (2009).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Novinka v léčbě glaukomu – siRNA

Jak ukázala zpráva biofarmaceutické firmy Sylentis, součásti Zeltia Group, publikovaná na kongresu Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO) se začíná blýskat na lepší časy v léčbě glaukomu.

Pacienti s glaukomem přeceňují své schopnosti aplikovat správně oční kapky

Ačkoliv více než 90 % pacientů užívajících oční kapky je velmi sebevědomých ohledně svých schopností aplikovat kapky správným způsobem, ve skutečnosti předvedla aplikaci správně méně než jedna třetina.

Střednědobý a dlouhodobý vliv trabekulektomie s implantací amniové membrány

Trabekulektomie je dnes v chirurgické léčbě glaukomu metodou volby. Některé studie však poukázaly na sníženou účinnost této metody v dlouhodobém horizontu.Všechny novinky