Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Neobvyklá lokalizace metastázy − kazuistika

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 28.3.2018

Neobvyklá lokalizace metastázy − kazuistika

Virchowovou uzlinou bychom vás jistě nepřekvapili, ale metastáza karcinomu žaludku může mít i zajímavější lokalizace. V tomto případě se neobejdeme bez oftalmologa.

Popis případu

65letý muž navštívil v dubnu 2015 oftalmologa z důvodu erytému a bolestivosti levého oka v posledních 2 týdnech. V anamnéze měl dysplastický adenokarcinom žaludku, diagnostikovaný v srpnu 2014. Při prvotním diagnostickém procesu podstoupil 18F-FDG-PET/CT vyšetření, které ukázalo mnohočetná ložiska v antru, pyloru a na malé kurvatuře žaludku, také v peripankreatických lymfatických uzlinách a v játrech, ale žádnou lézi v oblasti očí.

V září 2014 byla započata chemoterapie docetaxelem, cisplatinou, leukovorinem a 5-fluorouracilem (modifikovaný protokol DCF).

Kontrolní 18F-FDG-PET/CT v lednu 2015 ukázalo stabilní léze v žaludku, ale opět žádnou v orbitě.

Oční vyšetření v dubnu 2015 ukázalo zrakovou ostrost 20/20 OD (na pravém oku) a 20/50 OS (na levém oku). Nitrooční tlak dosahoval 16 mmHg OD a 32 mmHg OS. Na levém oku byla patrná ciliární injekce, velmi mírný korneální edém lokalizovaný v nazálním horním kvadrantu a hypopyon v přední komoře. V horním nazálním kvadrantu duhovky byl patrný solitární žlutobílý růžově vaskularizovaný útvar velikosti 2 × 4 mm. Drobnější útvar podobného vzhledu o velikosti 0,5 × 0,5 mm byl lokalizovaný v pozici „7 hodin“ ve střední až periferní části duhovky. Vyšetření fundu bylo normální.

Dva dny po očním vyšetření byla provedena MRI orbity ke stanovení rozsahu postižení oka před biopsií. Ukázalo se, že útvar je pouze na duhovce a nikam se nešíří. Žádné jiné ložisko nebylo v orbitě nalezeno. Tenkojehlová aspirační biopsie (FNAB) byla naplánována na další den, ale pacient se jí nedožil. Podlehl náhlé zástavě dechu.

Závěr a diskuse

Definitivní diagnóza nebyla stanovena, protože úmrtím pacienta ztratila význam. Lékaři však asociaci útvaru na duhovce s adenokarcinomem žaludku považují za velmi pravděpodobnou a upozorňují na to, že v diferenciálnědiagnostické rozvaze má mít i tato jednotka své místo.

(pez)

Zdroj: Celebi A. R. C., Kilavuzoglu A. E., Altiparmak U. E. et al. Iris metastasis of gastric adenocarcinoma. World J Surg Oncol 2016; 14: 71, doi: 10.1186/s12957-016-0840-6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pseudoxanthoma elasticum − vzácné onemocnění s dosud limitovanými možnostmi léčby

Recentní souhrnný článek francouzského genetika prof. Dominiquea P. Germaina prezentuje komplexní pohled na vzácné geneticky podmíněné onemocnění Pseudoxanthoma elasticum. Vybíráme základní informace o jeho klinickém obrazu a stávajících terapeutických možnostech.

Kardiovaskulární léky a nitrooční tlak − výsledky z Gutenberg Health Study

Vzájemná souvislost mezi nitroočním tlakem (NOT), krevním tlakem a jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory je obecně známá. Vliv celkové kardiovaskulární, zejména antihypertenzní léčby na NOT však zůstává kontroverzní. Prezentovaná práce analyzovala ve velké kohortě německých pacientů vzájemný vztah mezi užíváním léků z kardiovaskulární indikace a NOT u jedinců bez glaukomu.

Klasifikace a diagnostika glaukomu

Glaukom neboli zelený zákal je skupinou onemocnění, pro která je společná nevratná neuropatie zrakového nervu. Dochází k úbytku nervových vláken s typickou poruchou zorného pole. S glaukomem je zpravidla (ne ve všech případech) spojené zvýšení nitroočního tlaku a exkavace terče zrakového nervu.Všechny novinky