Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Může mít podávání alfa-tokoferolu neuroprotektivní účinek při glaukomovém poškození?

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 26.3.2008

Může mít podávání alfa-tokoferolu neuroprotektivní účinek při glaukomovém poškození?

Podle výsledků některých studií může mít podávání alfa-tokoferolu příznivý účinek na snížení nitroočního tlaku a také na zlepšení krevního průtoku v průběhu léčby glaukomu. Studií na toto téma však nebylo provedeno mnoho, zatím poslední byla uveřejněna v European Journal of Ophthalmology.

Orální suplementace tokoferolem má neuroprotektivní účinek

Cílem studie bylo zhodnotit vazoregulační vliv alfa-tokoferolu na sítnici. Autoři předpokládají, že účinek je zprostředkován inhibičním účinkem tokoferolu na aktivitu proteinkinázy C.

Do studie bylo zařazeno třicet pacientů s glaukomem (60 očí), a tito pacienti byli rozděleni do tří skupin. Pacienti v kontrolní skupině A nedostávali v průběhu studie žádnou suplementaci tokoferolem. Pacienti ve skupině B dostávali orální formou 300 mg alfa-tokoferolacetátu denně a pacienti ze skupiny C 600 mg alfa-tokoferolu denně. Výsledné hladiny tokoferolu v krvi byly ověřovány pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC).

U každého z pacientů bylo provedeno perimetrické vyšetření a dále barevné dopplerovské vyšetření arteria ophtalmica a arteria ciliaris posterior. U těchto cév byl určován pulsatilní index a rezistivní index. Všechna tato vyšetření byla prováděna na počátku studie a poté v šestém a dvanáctém měsíci průběhu studie.

Výsledky většiny vyšetření v šestém a dvanáctém měsíci studie byly signifikantně lepší u skupin suplementovaných tokoferolem. Jak pulsatilní, tak rezistivní index se snížil v obou suplementovaných skupinách oproti skupině kontrolní, a také výsledky perimetrického vyšetření byly ve skupinách s tokoferolem lepší.

Přestože studií o příznivém účinku tokoferolu neexistuje zatím mnoho, zaslouží si alfa-tokoferol pozornost jak kvůli svým antioxidačním vlastnostem, tak díky možnému neuroprotektivnímu účinku u pacientů s glaukomem.

(vek)

Zdroj: Engin KN. Clinical evaluation of the neuroprotective effect of alpha-tocopherol against glaucomatous damage. Eur J Ophthalmol 2007;17:528–533.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv kombinace dorzolamidu či latanoprostu s timololem na snížení nitroočního tlaku

Analoga prostaglandinů patří mezi nejmodernější léky v oftalmologii. Zvyšují absorpci komorové vody uveosklerální cestou.

Světový den glaukomu 6. března

Moto Světového dne glaukomu: "Zaostřeno na glaukom: 50/50 - nedejte zelenému zákalu šanci poškodit váš zrak"

Zobrazování terče zrakového nervu a vrstvy nervových vláken v diagnostice glaukomu

Většina studií zdůrazňuje nutnost hodnotit výsledky zobrazovacích vyšetření v souvislosti s výsledky funkčních metod (perimetrie) a dalšími klinickými parametry.Všechny novinky