Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Miniaturní drenážní implantáty v léčbě glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 15.9.2017

Miniaturní drenážní implantáty v léčbě glaukomu

Miniaturní implantáty pro externí filtraci při léčbě glaukomu mohou být implantovány postupem ab externo pod sklerální lalok (Ex-PRESS a InnFocus Microshunt) nebo se zavádějí ab interno přes přední komoru (XEN Gel Stent).

Ex-PRESS je miniaturní implantát vyrobený z nerezové oceli, který byl vyvinut s cílem zjednodušit a zrychlit filtrující operace a zároveň snížit riziko některých perioperačních a časných pooperačních komplikací. V USA byl k léčbě glaukomu schválen již v roce 2002. Umísťuje se pod sklerální lalok a do přední komory je zaveden přes otvor vytvořený jehlou, čímž nedochází k excizi části tkáně mezi sklérou a rohovkou. Stejně jako u ostatních předních filtrujících operací může být zákrok doplněn povolitelnými stehy a evertujícím stehem. Na trhu jsou dostupné 2 různé Ex-PRESS implantáty: P-50 a P-200. Oba typy jsou si na pohled zvenčí podobné a jsou také stejně dlouhé (2,64 mm).

V současné době se vyvíjejí nové implantáty, jež vzbuzují z hlediska účinnosti a bezpečnosti velké naděje. Jedním z nich je i ab externo implantát InnFocus Microshunt s velmi jednoduchým zaváděním. Vyrábí se z polystyren-b-isobutylen-b-styrenu. Výsledky vyšetření za 3 roky po operaci jsou působivé − průměrný pooperační tlak činil 11,7 mmHg a incidence komplikací byla také velmi nízká.

Další možností je XEN Gel Stent, který nedávno získal povolení v USA. Byl vyvinut s cílem vytvořit podspojivkovou filtraci (vznik filtračního polštářku) bez řezu do spojivky, čímž se snižuje riziko vzniku jizvení. Jedná se o ab interno implantovanou měkkou kolagenní trubičku (vnitřní průměr 45 μm a délka 6 mm), která vytváří permanentní spojení mezi přední komorou a podspojivkovým prostorem. Při použití tohoto miniaturního implantátu je zákrok elegantní, rychlý a účinný a může být proveden bez goniočočky.

(lis)

Zdroj: Nardi M., Posarelli C., Nasini F., Figus M. Mini drainage devices for anterior and intermediate filtration. Dev Ophthalmolol 2017; 59: 90−99, doi: 10.1159/000458489.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výsledky opakovaných trabekulektomií u dlouhodobě sledovaných pacientů

Prezentovaná práce hodnotí střednědobé až dlouhodobé výsledky u pacientů, u nichž došlo k selhání trabekulektomie a kteří podstoupili tento zákrok znovu na stejném oku, tentokrát s aplikací mitomycinu C (MMC).

Prevalence glaukomu ve Spojených státech amerických − výsledky národního šetření

V rámci rozsáhlé studie, která proběhla v USA, bylo zjištěno, že i přes pokroky v diagnostických metodách více než polovina pacientů neví, že má glaukom. Obecně trpí v USA glaukomem 2,1 % obyvatel starších 40 let.

Zápisky z Glaukomového diskusního dne ve Zlíně (březen 2017)

V rámci IX. bilaterálního česko-slovenského oftalmologického sympozia proběhl 23. března 2017 ve Zlíně Glaukomový diskusní den. Odborníci se zde interaktivní formou podělili o své zkušenosti a nejnovější poznatky v oblasti etiopatogeneze, diagnostiky, konzervativní i operační léčby glaukomu. Přinášíme vám souhrn všech sdělení z tohoto diskusního dne.Všechny novinky