Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Mechanismus snížení nitroočního tlaku pomocí prostaglandinů: latanoprost vs. prostaglandin E1

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 21.10.2008

Mechanismus snížení nitroočního tlaku pomocí prostaglandinů: latanoprost vs. prostaglandin E1

Cílem této studie bylo srovnat vliv latanoprostu a jiných prostaglandinů na trabekulární odtok. Dosud totiž existovaly protichůdné názory, zda trabekulární odtok je způsoben latanoprostem, nebo jinými prostaglandiny.p>

V oftalmologii se prostaglandiny (PG) užívají v léčbě glaukomu od roku 1994. Jsou osvědčenou a nedílnou součástí léčby, neboť hrají velmi důležitou roli v udržování rovnováhy odtoku tekutiny z předního očního segmentu. Latanoprost je lokální látka ze skupiny prostaglandinů (odvozená od prostaglandinu E2), která byla uvedena na trh jako analog prostaglandinu v roce 1996.

Cíle studie

Účelem studie bylo určit vliv latanoprostu a prostaglandinu E1 na odtokovou schopnost v kultuře předních segmentů lidského oka. Kultury předních očních segmentů ve studii měly odstraněné uveosklerální cesty odtoku, a umožnily tak přímé sledování trabekulárního odtoku.

Komorová voda odtéká z 90 % trámčinou komorového úhlu do Schlemmova kanálu, což je dutý prstenec za trabekulem (trabekulární odtok). Dále se episklerálními vénami vstřebává do krevního oběhu. Zbývajících 10 % se uveosklerálním transportem dostává z oka rovnou do krve (uveosklerální odtok).

Metoda a provedení

Studie byla provedena na očích zemřelých lidí, které byly odebrány z těla čtyři hodiny po smrti. Žádný z těchto lidí neměl nikdy zelený zákal. Přední oční segment jednoho očního páru byl uložen do orgánové kultury a dostal kontinuální infuzi léku, zatímco druhý vzorek zůstal bez léku. Histologické změny byly poté zhodnoceny. Zymografie a Western blot metoda byly užity k analýze matrixmetaloproteázové aktivity (MMP). Matrixmetaloproteázy patří mezi proteolytické enzymy a jednou z jejich funkcí je i štěpení bazálních membrán buněk.

Výsledek

Histopatologický rozbor ukázal fokální oddělení až ztrátu endoteliálních buněk ve Schlemmově kanálu a ztrátu extracelulární matrix uložené pod touto oblastí. Nebyl však zaznamenán shodný vzor MMP aktivity. Ačkoli sklerální hydraulická konduktivita se zvýšila, změna nebyla dostatečná k potvrzení celkové změny v odtokové schopnosti. MMP nebyla rovnoměrně zvýšena ve Western blot testu, zymograficky nebo imunohistochemicky.

Závěr

Latanoprost zvýšil schopnost odtoku tekutiny z předního segmentu o 67 %. Tato změna nastala během hodiny po aplikaci látky, zatímco prostaglandin PGE způsobil podstatně menší změny, neboť zvýšil odtok pouze o 13 %. Tyto změny byly vratné. Když se oba léky z oka odstranily, jejich účinek pominul.

Tato studie se jeví jako velmi významná. Její autoři tvrdí, že mechanismus ovlivnění uveosklerálního odtoku bude určující pro další směr v léčbě glaukomu, ať už v oblasti terapie medikamentózní, nebo genové.

(jnl)

Zdroj: Bahler CK, Howell KG, Hann CR, Fautsch MP, Johnson DH. Prostaglandins increase trabecular meshwork outflow facility in cultured human anterior segments. Am J Ophthalmol 2008;145:114–119. http://www.medscape.com/medline/abstract/17988642

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Závažné nepříznivé výsledky po chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté

Ačkoli nepříznivé výsledky po filtrujících chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté, rizika jsou vyšší po implantaci glaukom filtrujících implantátů.

Je dlouhodobá terapie latanoprostem pro pacienta riziková?

Cílem uvedené studie bylo zjistit incidenci nežádoucích vlivů na korneu, iris a retinu při dlouhodobé terapii latanoprostem.

Po pediatrické operaci katarakty dochází často k rozvoji sekundárního glaukomu

Operace kongenitální katarakty u dětí je spojena s rizikem rozvoje sekundárního glaukomu v průběhu několika týdnů až několika let po výkonu.Všechny novinky