Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Latanoprost je v léčbě dětského glaukomu přinejmenším stejně účinný a bezpečný jako timolol

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 4.9.2011

Latanoprost je v léčbě dětského glaukomu přinejmenším stejně účinný a bezpečný jako timolol

Ve Spojených státech se každý rok objeví přibližně 200 nových případů dětského glaukomu, což odpovídá roční incidenci 1/15–20 tisíc. Častější výskyt dětského glaukomu je zaznamenáván v arabské, arménské a rumunské populaci. Léčbou glaukomu u dětí se zabývala také studie, jejíž výsledky byly nedávno publikovány v časopise Ophthalmology.

Až donedávna nebyly k dispozici výsledky rozsáhlejší prospektivní studie zaměřené na použití latanoprostu nebo jiného analogu prostaglandinů v léčbě dětského glaukomu. Proto byla nedávno provedena tříměsíční randomizovaná studie latanoprost versus timolol u 137 glaukomových pacientů do osmnácti let s ranními hodnotami nitroočního tlaku (NOT) alespoň 22 mmHg. Před samotnou randomizací byli pacienti zařazeni buď do skupiny s primárním kongenitálním glaukomem (primary congenital glaucoma – PCG), nebo do skupiny s jiným typem glaukomu (nonPCG skupina). Dále byli stratifikováni podle vstupních hodnot NOT (< 27, 27–31, a > 31 mmHg). Každý dětský pacient byl léčen buď přípravkem Xalatan (ve stejné dávce jako u dospělých, tj. 1 kapka 0,005% latanoprostu 1× denně), nebo timololem (1 kapka 0,5% timololu 2× denně). Celou studii dokončilo celkem 125 pacientů.

Po 12 týdnech byla průměrná redukce NOT 7,2 mmHg u pacientů léčených přípravkem Xalatan a 5,7 mmHg u pacientů léčených timololem (p = 0,21). Odpověď na léčbu (tj. snížení počáteční hodnoty NOT alespoň o 15 %) byla zaznamenána u 60 % pacientů léčených přípravkem Xalatan a u 52 % pacientů s timololem (p = 0,33). S ohledem na typ glaukomu byla odpověď zaznamenána u 50 % pacientů s latanoprostem a u 46 % pacientů s timololem v PCG skupině a u 72 % pacientů s latanoprostem a 57 % pacientů s timololem v nonPCG skupině. Obě léčivé látky byly u dětí dobře tolerovány, vedlejší příznaky se objevily u 5,9 % pacientů léčených přípravkem Xalatan a u 14,5 % pacientů léčených timololem. Jeden pacient ve skupině léčené timololem musel pro vedlejší příznaky ukončit léčbu, ve skupině léčené latanoprostem nemusel ukončit léčbu žádný z pacientů.

(vek)

Zdroj: Maeda-Chubachi T., Chi-Burris K., Simons B. D., Freedman S. F., Khaw P. T., Wirostko B., Yan E.; A6111137 Study Group. Comparison of Latanoprost and Timolol in Pediatric Glaucoma: A Phase 3, 12-Week, Randomized, Double-Masked Multicenter Study. Ophthalmology. 2011 Jun 14. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Heritabilita a riziko vzniku uzávěru komorového úhlu u sourozenců

Autoři zajímavé nedávno publikované práce vyšetřovali pacienty asijského původu s primárním uzávěrem komorového úhlu a primárním glaukomem s uzavřeným komorovým úhlem a jejich příbuzné prvního stupně s cílem určit heritabilitu úzkého komorového úhlu.

Význam jednotlivých vyšetření zrakových funkcí při diagnostice a sledování progrese glaukomu: zpráva American Academy of Ophthalmology

Práce uveřejněná v časopise Ophthalmology shrnuje a hodnotí efektivitu a možnost využití různých typů testů a vyšetření zrakových funkcí v diagnostice glaukomu, stejně jako při hodnocení případné progrese onemocnění.

Prevalence věkem podmíněné makulární degenerace u seniorů starších 65 let

Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější příčinou ztráty zrakové ostrosti ve stáří, a vede tudíž ke snížení kvality života této skupiny obyvatel a tím také ke značnému socioekonomickému zatížení společnosti.Všechny novinky