Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Komplikace chirurgické léčby glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 9.11.2008

Komplikace chirurgické léčby glaukomu

Chirurgické výkony v léčbě glaukomu se dělí na výkony penetrující a nepenetrující. Výběr chirurgického přístupu ke glaukomu závisí primárně na typu glaukomu.

Komplikace filtračních operací

Filtrační operace neboli trabekulektomie je považována za zlatý standard u většiny případů nejběžnějšího typu glaukomu – primárního glaukomu s otevřeným úhlem. Technika operace byla v uplynulých letech stále zlepšována, z čehož vyplývá také nižší výskyt bezprostředních pooperačních komplikací, jako je mělká přední komora, ablace cévnatky a hypotonie.

Nejzávažnější komplikací filtračních operací je časná endoftalmitida se ztrátou vizu. Mezi vážné komplikace patří také hemoftalmus s trakční amocí sítnice a hypotonická makulopatie. Hlavním a nejčastějším problémem dnešní chirurgické terapie glaukomu je však komplikované hojení rány se zjizvením výtokové oblasti. Problémy s tvořením jizvy se dají minimalizovat intenzivní pooperační péčí a použitím antimetabolitů v době operace a v pooperační péči.¨

Používané antimetabolické látky, jako je například mitomycin C, jsou však také spojeny s dalšími komplikacemi. Proto jejich výběr, dávkování a dobu podávání je nutno zvážit s ohledem na riziko zjizvení u každého pacienta.

Nepenetrující operace

Nepenetrující operace, jako jsou hluboká sklerektomie nebo trabekulotomie, jsou účinné a bezpečnější, avšak snížení nitroočního tlaku nebývá většinou tak výrazné jako při použití trabekulektomie. Proto je při výběru konkrétní chirurgické procedury u každého pacienta potřeba zvážit cílový nitrooční tlak.

Velké randomizované prospektivní studie ukázaly, že u pokročilých případů glaukomu je nutný nízký cílový nitrooční tlak k zabránění dalšímu zhoršování a pro stabilizaci zrakového pole. Také proto je trabekulektomie základním prostředkem v léčbě pokročilého glaukomu.

(vek)

Zdroje: Grehn F. Surgery of primary open angle glaucoma. Klin Monatsbl Augenheilkd 2008(Jan);225(1):30–38.

Váša M. Modulace hojení rány při antiglaukomových filtrujících operacích. Acta Med 1998;41(Suppl).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mechanismus snížení nitroočního tlaku pomocí prostaglandinů: latanoprost vs. prostaglandin E1

Cílem této studie bylo srovnat vliv latanoprostu a jiných prostaglandinů na trabekulární odtok. Dosud existovaly na tuto léčbu protichůdné názory.

Závažné nepříznivé výsledky po chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté

Ačkoli nepříznivé výsledky po filtrujících chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté, rizika jsou vyšší po implantaci glaukom filtrujících implantátů.

Je dlouhodobá terapie latanoprostem pro pacienta riziková?

Cílem uvedené studie bylo zjistit incidenci nežádoucích vlivů na korneu, iris a retinu při dlouhodobé terapii latanoprostem.Všechny novinky