Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Každodenní variabilita nitroočního tlaku u glaukomu a oční hypertenze

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 14.2.2013

Každodenní variabilita nitroočního tlaku u glaukomu a oční hypertenze

Cílem této prospektivní studie bylo zjistit opakovatelnost měření nitroočního tlaku (NOT) v různých dnech. Je obecně známo, že hodnoty NOT během 24 hodin kolísají. Do nedávné doby se soudilo, že diurnální křivky každého jednotlivce jsou konstantní, takže hodnoty NOT se v jakýkoli časový bod během různých dnů opakují.

Do studie byli zařazeni dosud neléčení pacienti s primárním glaukomem otevřeného úhlu nebo oční hypertenzí s hodnotami NOT >21 mmHg na obou očích. Měření NOT bylo prováděno slepě Goldmannovou aplanační tonometrií v 08:00, 11:00 a 16:00 hodin během každé ze tří návštěv konaných v jiných týdnech. Po nasazení travaprostu (0,004 %) do obou očí byla měření zopakována během dalších tří návštěv konaných vždy po týdnu.

Ze 32 zařazených jedinců absolvovalo všechna vyšetření 30 pacientů (16 s oční hypertenzí a 14 s primárním glaukomem otevřeného úhlu). Variabilita měření během různých dnů byla stanovena před nasazením medikace a po něm a vyjádřena jako koeficient opakovatelnosti a koeficient variability. V časovém bodu 8:00 činily průměrné hodnoty před začátkem léčby 26,1 a po jejím začátku 17,9 mmHg. Koeficient opakovatelnosti před začátkem léčby byl 6,8 mmHg (tj. 95 % opakovaných měření u stejného subjektu ve stejnou denní dobu by se mělo nalézat v tomto rozsahu) a koeficient variability 10,0 %, v jejím průběhu pak činily 4,6 mmHg a 10,5 %. Opakovaná měření NOT ve stejnou denní dobu různých dnů se tedy pohybovala v rozsahu ± 20 % průměrné hodnoty s 95% intervalem spolehlivosti.

Variabilita měření v jednotlivých dnech u pacientů s primárním glaukomem otevřeného úhlu a oční hypertenzí signifikantně narušuje přesnost odhadu NOT a hodnocení efektivity léčby, a to i když se provede standardizace času během dne, ve kterém je měření prováděno.

(lis)

Zdroj: Rotchford A. P. et al. Day-to-day variability in intraocular pressure in glaucoma and ocular hypertension. Br J Ophthalmol. 2012 Jul; 96 (7): 967–70; doi: 10.1136/bjophthalmol-2011-301266

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Glaukom a obstrukční spánkový apnoický syndrom

Souhrnný referát publikovaný v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology se zabývá vztahem mezi glaukomem a obstrukčním spánkovým apnoickým syndromem (OSAS), často podceňovaným onemocněním s důležitými systémovými dopady.

Prevalence glaukomu u venkovské populace severní Číny

Práce uveřejněná v časopise Ophthalmology si kladla za cíl zjistit prevalenci a typy glaukomu u venkovského obyvatelstva severní Číny.

Změny v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a zdravých subjektů

Cílem studie nedávno zveřejněné v časopise Eye bylo porovnat rychlost změn v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a věkově odpovídajících kontrol.Všechny novinky