Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Je dlouhodobá terapie latanoprostem pro pacienta riziková?

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 25.9.2008

Je dlouhodobá terapie latanoprostem pro pacienta riziková?

Cílem uvedené studie bylo zjistit incidenci nežádoucích vlivů na korneu, iris a retinu při terapii latanoprostem. Latanoprost je vysoce selektivní agonista FP prostanoidních receptorů. Při lokální aplikaci do spojivkového vaku je latanoprost (isopropylester) jako předstupeň účinné látky absorbován rohovkou, zde dochází k působení esteráz, a v přední komoře je již hydrolyzován na biologicky aktivní kyselinu latanoprostovou.

Latanoprost snižuje nitrooční tlak zvýšením uveosklerální cesty odtoku, nemá významnější vliv na odtokovou snadnost a nesnižuje oční hydrodynamiku. U pacientů s glaukomem otevřeného úhlu a s oční hypertenzí po týdenní léčbě latanoprostem nebylo popsáno ovlivnění krevního průtoku v peripapilární oblasti sítnice, na terči zrakového nervu ani v retrobulbárních cévách.

Studie probíhala ve 14 zemích. Do studie byli zařazeni pacienti se zvýšeným nitroočním tlakem. Pokud to stav pacientů vyžadoval, byla podle potřeby terapie změněna. Pacienti byli náhodně rozděleni do skupin (v poměru 2:1), první skupině pacientů byl podáván latanoprost jedenkrát denně, druhá skupina pacientů užívala běžnou medikaci. Všichni pacienti, kteří se účastnili terapie, byli vyšetřováni před započetím terapie a následně každých šest měsíců po dobu pěti let.

Do studie bylo zahrnuto celkem 5854 pacientů (3936 pacientům byl podáván latanoprost a 1918 běžná medikace). Iniciálně bylo rozhodnuto o podání latanoprostu 2707 pacientům (68,8 %), 4638 (79,2 %) pacientům byla podána alespoň jedna dávka latanoprostu. Statisticky bylo vypočítáno pětileté riziko vzniku korneálních lézí, iritis, uveitis a makulárního edému 3,17 %. Závažná komplikace léčby byla zaznamenána v sedmnácti případech z 3936 (0,43 %) pacientů léčených latanoprostem. U pacientů s běžnou medikací byly komplikace zaznamenány v devíti případech z 1918 (0,47 %) pacientů. U žádného z pacientů léčených latanoprostem nebyla zaznamenána pigmentace iris.

Závěrem lze říci, že na základě uvedené studie je terapie latanoprostem i z dlouhodobého hlediska považována za bezpečnou. Bezpečnost latanoprostu u terapie glaukomu s otevřeným úhlem byla prokázána u pacientů ze 14 zemí.

(peta)

Zdroj: Goldberg I, Li XY, Selaru P, Paggiarino D. A 5-year, randomized, open-label safety study of latanoprost and usual care in patients with open-angle glaucoma or ocular hypertension. Eur J Ophthalmol 2008 May-Jun;18(3):408-16.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Po pediatrické operaci katarakty dochází často k rozvoji sekundárního glaukomu

Operace kongenitální katarakty u dětí je spojena s rizikem rozvoje sekundárního glaukomu v průběhu několika týdnů až několika let po výkonu.

Vliv operace katarakty na nitrooční tlak a jeho ovlivnění

Ačkoliv z hlediska měsíců až let přináší operace katarakty u pacientů s glaukomem spíše snížení nitroočního tlaku (NOT), v časné pooperační periodě bylo pozorováno jeho zvýšení.

Histologická struktura duhovky u pacientů léčených latanoprostem

Autoři studie hledali histologické podklady pro tvrzení, že lokální aplikace latanoprostu vede ke změně barvy duhovky. Porovnávali histologické změny duhovky pacientů léčených latanoprostem a pacientů s jinou terapií glaukomu.Všechny novinky