Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Hypotonie z nadměrné filtrace se při použití drenážních implantátů objevuje zřídka

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 13.12.2009

Hypotonie z nadměrné filtrace se při použití drenážních implantátů objevuje zřídka

Drenážní implantáty se používají k léčbě komplikovaných případů glaukomu, kde jiné způsoby léčby nejsou dostatečně účinné. Nejčastějšími komplikacemi při použití drenážních implantátů bývají mechanický útlak okolních tkání implantátem, obturace implantátu nebo naopak nadměrná filtrace a následkem toho vzniklá hypotonie. Výskytu posledně jmenované komplikace a jejímu zvládání se věnuje studie nedávno zveřejněná v časopise Journal of Glaucoma.

Výsledky studie především ukazují, že komplikace z nadměrné filtrace u drenážních implantátů nejsou časté. U méně než dvou procent pacientů, kterým byl kvůli glaukomu implantován drenážní implantát, se vyvinula hypotonie, kterou by nebylo možné farmakologicky zvládnout. Studie hodnotila četnost nutných chirurgických revizí při použití drenážních implantátů a možnost ovlivnění případné hypotonie způsobené nadměrnou filtrací.

Metoda

Do retrospektivní studie byli zahrnuti pacienti, kteří podstoupili implantaci drenážního implantátu a nejméně jednu následnou revizi v letech 2002 až 2006. Celkem bylo do studie zahrnuto 1292 glaukomatických očí, u kterých byl použit buď Baerveldt implantát (488 očí), nebo implantát podle Ahmeda (804 očí). Studie hodnotila demografické ukazatele, typ drenážního implantátu, typ případné chirurgické revize a výsledky léčby.

Výsledky

Hypotonie z nadměrné filtrace se vyvinula během čtyřleté periody celkem u 21 očí (1,6 %), u kterých bylo potřeba provést chirurgickou revizi. Z toho bylo 15 očí z 488 (3,1 %) s Baerveldt implantátem a šest očí z 804 (0,7 %) s Ahmedovým implantátem. Pokud byl při chirurgické revizi k sutuře použit vstřebatelný materiál (polyglactin), byla revize úspěšná v 50 % případů (šest z dvanácti), tj. další chirurgický zákrok již nebyl potřeba. Při použití nevstřebatelného Prolenu byla úspěšnost vyšší, 80 % (osm z deseti).

Závěr

Podle autorů není hypotonie jako komplikace drenážních implantátů častá, avšak pokud se přesto objeví a je potřeba ji řešit, ukazuje se jako výhodnější použití nevstřebatelných šicích materiálů. Při primární i sekundární revizi mělo užití Prolenu lepší výsledky než použití vstřebatelného materiálu polyglactinu.

(vek)

Zdroj: Joshua D. Stein et al: Surgical Management of Hypotony Owing to Overfiltration in Eyes Receiving Glaucoma Drainage Devices. Journal of Glaucoma 18 (8): 638-641, 2009

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,8/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Spojitost normotenzního glaukomu s asymptomatickou ischemií mozku

V červencovém čísle medicínského časopisu Ophthalmology byly publikovány zajímavé výsledky studie, která se zabývala vztahem normotenzního glaukomu a němé (asymptomatické) ischemie CNS.

Antiglaukomatika a funkce respiračního a kardiovaskulárního systému

Studie publikovaná v odborném časopise Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics zkoumá možné výhody nasazení léčby latanoprostem u pacientů staršího věku s glaukomem otevřeného úhlu, kteří jsou léčeni timololem.

Rozvoj glaukomu u afakických a pseudofakických očí po operaci kongenitální katarakty v prvním roce života

Cílem popisované studie bylo určit incidenci a rizikové faktory vzniku glaukomu u afakických a pseudofakických očí po provedené operaci kongenitální katarakty u dětí v prvním roce života.Všechny novinky