Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Hormonální terapie má vliv na krevní zásobení sítnice

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 4.7.2010

Hormonální terapie má vliv na krevní zásobení sítnice

Autor komentáře, který byl publikován on-line ve spolupráci s odborným časopisem Menopause, srovnává a hodnotí dvě simultánní studie, které měly za cíl zjistit, zda postmenopauzální hormonální terapie (HT) zvyšuje krevní průtok sítnicí a papilou optického nervu. Autoři těchto studií uvažují, že případné zvýšení krevního zásobení by mohlo mít protektivní účinek na optický nerv a správnou funkci gangliových buněk sítnice u postmenopauzálních žen.

První ze zmíněných studií se zúčastnilo 64 zdravých postmenopauzálních žen, zatímco druhá studie byla provedena na zvířecím modelu menopauzy – na krysách po ovariektomii. Ženy účastnící se první studie byly rozděleny do dvou skupin. První skupina zahrnovala 29 žen, které nikdy neužívaly HT, zatímco ve druhé skupině bylo 35 žen, které kontinuálně užívaly HT od nástupu menopauzy. U všech žen z obou skupin byl na jednom oku měřen krevní průtok v arteria temporalis inferior, průtok peripapilární oblastí retiny a také neuroretinální lem optického disku. Hodnocen byl i elektroretinogram a stereometrické parametry optického disku.

Také ovariektomované krysy, což je obecně používaný zvířecí model menopauzy, byly rozděleny pro účely studie do dvou skupin. První skupině (n = 7) pokusných zvířat byl podáván estradiol, druhé skupině (n = 5) pouze placebo. U všech zvířat byl měřen krevní průtok v sítnici.

Výsledky

Skupina žen, které po menopauze užívaly hormonální terapii, měla ve srovnání s kontrolní skupinou vyšší průtok v arteria temporalis inferior (p = 0,006) a signifikantně se lišila také v některých stereometrických parametrech optického disku. U ovariektomovaných krys bylo podávání estradiolu spojeno se signifikantním zvýšením retinální perfuze v rozmezí od 22 % do 45 %. Autoři studie uzavírají, že estrogeny a hormonální terapie v menopauze zvyšují průtok krve sítnicí a mohou tak chránit vrstvu nervových vláken v sítnici.

(vek)

Zdroje:
www.medscape.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

U většiny neléčených pacientů je glaukom v počátečním stadiu stabilní

Pacienti s glaukomem v počátečním stadiu mohou mít i bez léčby stabilní hodnoty nitroočního tlaku po dobu minimálně šesti let. K tomuto závěru došli autoři studie uveřejněné v květnovém vydání časopisu Archives of Ophthalmology.

Prvním projevem glaukomu může být poškození neuronových spojů

Odborníci z Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu udělali významný pokrok v porozumění patofyziologii glaukomu. V nejnovější studii, uveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, autorský tým dokazuje, že první známky glaukomatického poškození se ve skutečnosti objevují v mozku.

Trabekuloplastika a prostaglandiny: srovnání mechanismu účinku

Cílem studie zveřejněné v časopise Transactions of the American Ophthalmological Society bylo určit, zda selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) a analoga prostaglandinů, užívané v léčbě glaukomu, mají společný mechanismus účinku.Všechny novinky