Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Farmakoterapie glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 13.12.2007

Farmakoterapie glaukomu

Konzervativní léčba glaukomu je v naprosté většině případů indikována před léčbou laserovou nebo chirurgickou. Nalézt však vhodný přípravek či kombinaci přípravků nemusí být vždy jednoduché.

Obecně v léčbě glaukomu používáme několik různých skupin léčiv. Mezi léky první volby patří betablokátory (inhibující beta adrenergní receptory), dále agonisté alfa adrenergních receptorů, inhibitory enzymu karboanhydrázy a analogy prostaglandinů (prostamidy). Nejdéle z uvedených skupin se v léčbě glaukomu uplatňují sympatomimetika, která se začala používat již počátkem 20. století. Úplně nejstarší skupinou léčiv používaných v léčbě glaukomu však jsou parasympatomimetika (pilokarpin), která dnes u glaukomu s otevřeným úhlem mezi léky první volby nepatří. Zhruba v polovině 20. století byly poprvé použity inhibitory karboanhydrázy (acetazolamid). Betablokátory inhibující beta adrenergní receptory se používají zhruba od sedmdesátých let minulého století a nejnovější skupinou z léčiv první volby jsou analogy prostaglandinů.

Hlavním mechanismem účinku u většiny uvedených skupin je snížení tvorby nitrooční tekutiny (sympatomimetika, betablokátory, inhibitory karboanhydrázy). Určitou výjimkou jsou analogy prostaglandinů, které zvyšují odtok nitrooční tekutiny uveosklerální cestou. Uveosklerální odtok představuje „alternativní“ cestu, kterou za běžných okolností odtéká pouze asi 10 % z celkového množství nitrooční tekutiny. Relativně více aktivní je tato odtoková cesta během noci, proto se prostamidy aplikují večer před spaním.

V terapii glaukomu se často užívají kombinace účinných látek, avšak k tomuto řešení sáhneme až po selhání monoterapie. V monoterapii začínáme obvykle následujícími přípravky: betablokátory, latanoprost nebo travoprost. V případě selhání počáteční monoterapie nasazujeme monoterapii jiným lékem z odlišné skupiny, a teprve při selhání druhého přípravku nasazujeme dvojkombinaci. Pro dvojkombinaci používáme vždy léky z odlišných skupin. V případě selhání kombinované terapie obvykle přichází na řadu operační řešení.

(vek)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Od PGF-2 alfa-isopropyl esteru k latanoprostu: přehled vývoje Xalatanu

Počátek výzkumu, který vedl k použití analog prostaglandinů v redukci nitroočního tlaku, sahá zhruba do počátku osmdesátých let minulého století. Tehdy se ukázalo, že PGF-2-alfa účinně redukuje NOT u opic.

Ztráta centrálního vidění po filtrujících operacích glaukomu

Ačkoliv výpadky zorného pole způsobené glaukomovým onemocněním typicky postupují směrem od periferie a zraková ostrost zůstává zachována, pacienti s rozsáhlými výpadky v zorném poli jsou ohroženi ztrátou centrálního vidění.

Progresi glaukomu je třeba hodnotit strukturálními i funkčními parametry

Pravděpodobnost progrese glaukomu by měla být hodnocena pomocí strukturálních i funkčních metod, protože výsledky všech měření používaných v současnosti se významně rozcházejí.Všechny novinky