Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Explantace multifokální nitrooční čočky: série 50 očí

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 1.6.2015

Explantace multifokální nitrooční čočky: série 50 očí

Retrospektivní studie série případů posuzovala zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky.

Cílem práce uveřejněné v prestižním časopise American Journal of Ophthalmology bylo zhodnotit zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky.

Do retrospektivní studie série případů bylo zařazeno 50 očí 37 pacientů, kteří podstoupili explantaci multifokální nitrooční čočky (IOČ) a následnou výměnu za běžnou IOČ. Autoři studie zkoumali symptomy, důvody pro explantaci, demografii pacientů, klinické výsledky a spokojenost tři měsíce před výměnou IOČ a po ní. Sebraná data zahrnovala předoperační subjektivní a objektivní nálezy, důvody pro explantaci, typ IOČ, pooperační průběh a spokojenost pacienta.

Nejčastějším důvodem k nespokojenosti bylo voskovité vidění, následované rušivými světelnými fenomény (glare a halo), rozostřené vidění do dálky, dysfotopsie, rozostřené vidění do blízka a na střední vzdálenost. Nejčastější důvod pro explantaci IOČ tvořila snížená kontrastní citlivost, následovaná světelnými fenomény, dále neznámé příčiny zahrnující i poruchy neuroadaptace, nesprávná optická mohutnost IOČ, přehnaná předoperační očekávání, dislokace nebo decentrace IOČ a anizometropie. Z explantovaných multifokálních IOČ představovalo 84 % difrakční a 16% refrakční. Monofokální pak tvořily 90 % vyměněných IOČ. Spokojenost pacientů hodnocená pomocí škály od 1 (velmi nespokojený) k 5 (velmi spokojený) se významně zlepšila z 1,22 ± 0,55 před operací na 3,78 ± 0,97 po operaci. Statistické hodnocení bylo provedeno pomocí Wilcoxonova testu.

Publikovaná práce ukázala, že u některých pacientů, kteří podstoupili implantaci multifokální IOČ, byla nutná její následná explantace. Výměna IOČ se zdá být přijatelnou možností pro nespokojené pacienty s trvalými zrakovými symptomy po implantaci multifokální IOČ.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Kamiya K., Hayashi K., Shimizu K., Negishi K., Sato M., Bissen-Miyajima H.; Survey Working Group of the Japanese Society of Cataract and Refractive Surgery. Multifocal intraocular lens explantation: a case series of 50 eyes. Am J Ophthalmol. 2014 Aug; 158 (2): 215–220.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zapojení genetických variant asociovaných s primárním glaukomem otevřeného úhlu v patogenních mechanismech a při výskytu glaukomu v rodinné anamnéze

Cílem práce bylo zjistit souvislosti mezi genetickými variantami neovlivňujícími výši nitroočního tlaku (NOT), tj. genetickými variantami asociovanými se zranitelností terče zrakového nervu nezávisle na nitroočním tlaku, a primárním glaukomem otevřeného úhlu, včetně normotenzního glaukomu a glaukomu s vysokými hodnotami NOT.  

Léčba glaukomu za 1 Kč denně – sen, nebo realita?

V poslední době jsme se v oftalmologické praxi setkali s problémem výrazného omezení preskripce fluorovaných chinolonů „E, OPH“. Omezení vyplývající ze správního rozhodnutí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaskočila odbornou veřejnost. Situace, která nastala, nás motivovala k tomu, abychom se začali zajímat o procesy související se stanovením úhrady léčivých přípravků.

Uveitida související s tetováním

Studie popisuje sedm případů pacientů s uveitidou, která propukla současně s indurací kůže po tetování. Autoři se domnívají, že u části pacientů může tetování kůže nastartovat imunitní odpověď, která vede k současnému zánětu očí i tetované kůže.Všechny novinky