Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Dlouhodobá účinnost latanoprostu u primárního kongenitálního glaukomu

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 3.6.2015

Dlouhodobá účinnost latanoprostu u primárního kongenitálního glaukomu

Studie se zabývala úspěchy latanoprostu v kontrole glaukomu u primárního kongenitálního glaukomu a faktory ovlivňujícími dlouhodobý výsledek. Bylo zjištěno, že dlouhodobá léčba latanoprostem je účinná u přibližně 30 % očí. Faktory vztahující se k neúspěchu byly hlavně těžké glaukomové poškození a nízký věk v době manifestace primárního kongenitálního glaukomu.

Pacienti s PCG léčení latanoprostem byli v rámci studie opětovně vyšetřeni. Autoři práce pak z této návštěvy a z předchozích klinických záznamů vyhodnotili následující parametry: nitrooční tlak, dobu po kterou byl glaukom pod kontrolou při terapii latanoprostem, nutnost aplikace dalších léků nebo provedení antiglaukomové operace, systémové a lokální vedlejší účinky. Faktory ovlivňující konečný výsledek léčby byly testovány pomocí multivariační statistické analýzy.

Latanoprostem bylo léčeno 81 očí 44 pacientů s PCG a 42 očí 29 pacientů, kteří již prodělali antiglaukomovou operaci. V první skupině byl zjištěn úspěch (kontrola glaukomu při léčbě latanoprostem) u 24 očí (29,6 %), zatímco u 57 očí (70,4 %) byla provedena operace, přičemž během prvního roku se jednalo o 45 očí (55,6 %). Ve skupině očí, které již operaci prodělaly, byla léčba úspěšná u 12 očí (28,6 %), u 13 očí (31 %) byla přidána další terapie a u 17 očí (40,5 %) pak bylo nutné provést další antiglaukomovou operaci. Ani jeden z pacientů neukončil léčbu pro vedlejší účinky. Selháním terapie latanoprostem bylo spojeno s následujícími faktory: vysoké skóre závažnosti glaukomu (= 0,014) a nízký věk v době manifestace PCG (= 0,042).

Dlouhodobá léčba latanoprostem se ukázala jako účinná přibližně u 30 % očí s PCG. Jako faktory související se selháním této léčby byly vyhodnoceny závažné glaukomové změny a nízký věk v době manifestace onemocnění.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Uva M. G., Avitabile T., Reibaldi M., Bucolo C., Drago F., Quaranta L., Lionetti E., Longo A. Long-term efficacy of latanoprost in primary congenital glaucoma. Eye (Lond). 2014 Jan; 28 (1): 53–57. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Explantace multifokální nitrooční čočky: série 50 očí

Retrospektivní studie série případů posuzovala zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky. Cílem práce uveřejněné v prestižním časopise American Journal of Ophthalmology bylo zhodnotit zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky.

Zapojení genetických variant asociovaných s primárním glaukomem otevřeného úhlu v patogenních mechanismech a při výskytu glaukomu v rodinné anamnéze

Cílem práce bylo zjistit souvislosti mezi genetickými variantami neovlivňujícími výši nitroočního tlaku (NOT), tj. genetickými variantami asociovanými se zranitelností terče zrakového nervu nezávisle na nitroočním tlaku, a primárním glaukomem otevřeného úhlu, včetně normotenzního glaukomu a glaukomu s vysokými hodnotami NOT.  

Léčba glaukomu za 1 Kč denně – sen, nebo realita?

V poslední době jsme se v oftalmologické praxi setkali s problémem výrazného omezení preskripce fluorovaných chinolonů „E, OPH“. Omezení vyplývající ze správního rozhodnutí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaskočila odbornou veřejnost. Situace, která nastala, nás motivovala k tomu, abychom se začali zajímat o procesy související se stanovením úhrady léčivých přípravků.Všechny novinky