Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Glaukom: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Příspěvky odborníků
Standardy péče
Kazuistiky
Další...
 

Compliance u pacientů s glaukomem

Specializace: oftalmologie
Téma: Glaukom

Vydáno: 31.12.2007

Compliance u pacientů s glaukomem

Výsledek jakékoliv terapie může být pouze tak dobrý, jak dobrá je compliance pacienta, kterého léčíme. Toto pravidlo platí především tehdy, pokud léčíme chronické onemocnění. V případě chronické léčby je obecně compliance pacientů odhadována na 75 %. Konkrétně u glaukomu, kde pacient nemusí pozorovat zjevné příznaky onemocnění, je dlouhodobá spolupráce obzvláště problematická. Compliance pacientů s glaukomem léčených dvěma různými způsoby zhodnotila nedávná americká studie, uveřejněná v listopadovém čísle časopisu American Journal of Ophtalmology.

Studie zahrnovala 62 pacientů s jedním ze dvou způsobů terapie. První skupina byla léčena pouze analogy prostaglandinů s nutností aplikovat kapky jednou denně. Druhá skupina pacientů také aplikovala jednou denně analoga prostaglandinů, avšak kromě nich ještě druhé lokální léčivo na snížení nitroočního tlaku. Druhé používané léčivo bylo aplikováno podle předpisu buď jednou, dvakrát, nebo třikrát denně.

Ukázalo se, že compliance ve skupině pacientů s monoterapií byla dobrá a méně než 10 % pacientů chybovalo v dávkování pětkrát nebo častěji. Avšak ve skupině pacientů léčených dvěma přípravky zároveň se compliance výrazně zhoršila a počet chybujících pacientů se zvýšil na 37 %. Ukázalo se také, že úroveň compliance nebyla ovlivněna žádným ze sledovaných demografických faktorů, jako je věk, pohlaví, rasa nebo závažnost glaukomu.

Uveřejněná studie demonstruje, že compliance v monoterapii je poměrně dobrá, avšak přídavek druhých kapek má za následek podstatné zhoršení spolupráce. Pro pacienty léčené s jakýmkoli očním onemocněním je velmi důležitý pečlivý výběr co nejlepší monoterapie, pokud možno ještě předtím, než se rozhodneme přidat druhý přípravek. Konkrétně v případě glaukomu, pokud léčíme monoterapií s nedostatečným účinkem na snížení nitroočního tlaku, měli bychom vyzkoušet ještě jinou formu monoterapie předtím, než pacientovi přidáme druhý přípravek. Podle autorů studie je před zavedením mnohočetné terapie vhodné zvážit chirurgickou intervenci.

(vek)

Zdroj: Robin AL, et al. Adherence in glaucoma: objective measurements of once-daily and adjunctive medication use. Am J Ophthalmol 2007;144:533–540.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Farmakoterapie glaukomu

Konzervativní léčba glaukomu je v naprosté většině případů indikována před léčbou laserovou nebo chirurgickou. Nalézt však vhodný přípravek či kombinaci přípravků nemusí být vždy jednoduché.

Od PGF-2 alfa-isopropyl esteru k latanoprostu: přehled vývoje Xalatanu

Počátek výzkumu, který vedl k použití analog prostaglandinů v redukci nitroočního tlaku, sahá zhruba do počátku osmdesátých let minulého století. Tehdy se ukázalo, že PGF-2-alfa účinně redukuje NOT u opic.

Ztráta centrálního vidění po filtrujících operacích glaukomu

Ačkoliv výpadky zorného pole způsobené glaukomovým onemocněním typicky postupují směrem od periferie a zraková ostrost zůstává zachována, pacienti s rozsáhlými výpadky v zorném poli jsou ohroženi ztrátou centrálního vidění.Všechny novinky