Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 9.11.2016
Studie hodnotí přínos adenotonzilektomie u dětí s chronickou adenotonzilární hypertrofií a současně symptomy ADHD a enuresis nocturna.
Chronická adenotonzilární hypertrofie (CAH) může být v dětském věku spojována s řadou symptomů, které negativně ovlivňují chování a vývoj dětí. Řadíme mezi ně především zhoršení průchodnosti dýchacích cest (mající za následek poruchy spánku) a neurokognitivní dysfunkce. K vnějším projevům CAH patří poruchy chování, hyperaktivita, impulzivita či agresivita dětí, u některých jedinců však pozorujeme spíše problémy, jakými jsou zvýšená úzkostnost, deprese, sociální odcizenost a emoční nestabilita.
Předešlé studie popisují asociaci mezi CAH a poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD − attention deficit hyperactivity disorder). Existuje předpoklad, že léčba CAH by mohla příznivě ovlivnit i příznaky ADHD. Porucha pozornosti s hyperaktivitou a jiné poruchy chování patří mezi nejčastější psychiatrické diagnózy dětských pacientů, kteří se podrobili adenotonzilektomii. Současně je doporučováno, aby dítě s diagnostikovanou ADHD mělo provedeno ORL vyšetření k vyloučení hypertrofie adenotonzilární oblasti.
CAH u dětí bývá spojována rovněž s enuresis nocturna (EN). Vyšší incidence enurézy (až 35%) byla nalezena u dětí se syndromem obstrukčních spánkových apnoí – u této skupiny dětských pacientů měla provedená adenotonzilektomie jednoznačně pozitivní dopad. Je známo, že i u dětských pacientů s ADHD se často vyskytuje enuréza, i když pro tento fenomén neexistuje jednoznačné vysvětlení. U jedinců s ADHD a enurézou rezistentní vůči farmakoterapii by měla být rovněž zvážena eventualita výskytu CAH.
Cílem studie recentně publikované v American Journal of Otolaryngology bylo vyšetřit pacienty s CAH, stanovit v této skupině zastoupení diagnóz ADHD a enuresis nocturna a zjistit, jaký efekt měla na dané symptomy provedená adenotonzilektomie. Studijní data byla získána na základě rodiči vyplněných dotazníků Turgay DSM-IV Based Child and Adolescent Behavior Disorders Screening and Rating Scale (T-DSM-IV) a Nocturnal Enuresis Questionnaire (NEQ). Dotazníky rodiče vyplnili před plánovanou adenotonzilektomií a 6 měsíců po provedeném chirurgickém výkonu. Hodnoceny byly parametry nepozornost (IA – inattention) a hyperaktivita – impulzivita (HI). Počty dětí s ADHD a EN byly porovnány před provedenou operací a po ní.
Studie zahrnovala vyšetření celkem 75 dětí ve věku od 5 do 16 let, jejichž rodiče vyplnili výše uvedené dotazníky. Před operací byla průměrná hodnota parametru IA 5,69 ± 4,88 a hodnota parametru hyperaktivita – impulzivita 6,53 ± 5,60. Po operaci došlo v obou proměnných k jejich signifikantnímu zlepšení (IA = 4,46 ± 4,40; HI = 5,93 ± 5,45). Tonzilektomie se dále podílela na statisticky signifikantním zlepšení celkového ADHD skóre (12,22 ± 8,99 vs. 10,42 ± 8,70; p < 0,05). Při hodnocení enuretických obtíží mělo 26 dětí před operací významné symptomy, po adenotonzilektomii došlo u 14 z nich do 6 měsíců ke kompletní remisi obtíží. Frekvence enurézy po operaci poklesla z 37,4 na 16,0 %, hodnota remise byla rovněž statisticky signifikantní (p < 0,05).
Bylo konstatováno, že v dané skupině dětí s CAH byla nalezena vysoká incidence příznaků poruchy pozornosti s hyperaktivitou a enuresis nocturna. Provedený operační zákrok – adenotonzilektomie – se ukázal jako efektivní řešení vedoucí ke zlepšení stavu nebo úplnému vymizení těchto symptomů.
(moa)
Zdroj: Somuk B. T. et al. Impact of adenotonsillectomy on ADHD and nocturnal enuresis in children with chronic adenotonsillar hypertrophy. Am J Otolaryngol 2016 Jan-Feb; 37 (1): 27−30.
Dotazník na anamnestický rozhovor
Noční enurézu definovujeme jako intermitentní inkontinenci moči u dítěte staršího 5 let. Mnohdy ještě v 7 letech věku se jedná přibližně o 5−10 % dětí. Dětský lékař by proto měl vést důsledný anamnestický rozhovor s rodiči především o pitném a mikčním režimu dítěte.
Světový den enurézy 2016: Time to take action!
Světový den enurézy byl ustanoven v roce 2015 a od roku 2016 je pořádán každé poslední úterý v květnu za přispění řídicího výboru World Bedwetting Day Steering Committee, který představuje novou pracovní skupinu pod vedením Mezinárodní společnosti pro dětskou kontinenci (ICCS – International Children Continency Society) a Evropské společnosti pro dětskou urologii (ESPU – European Society for Pediatric Urology). Tato iniciativa je podporována grantem poskytovaným firmou Ferring Pharmaceuticals. Letos Světový den enurézy proběhl 24. května 2016.
Enuresis nocturna (EN) je poměrně častým problémem, který nepříznivě ovlivňuje kvalitu života dětí i jejich rodičů. V jejím důsledku mohou vznikat potíže v oblasti psychiky, vzdělávání i společenského života dítěte. Výskytem EN mezi školáky a možnými sociodemografickými faktory zvyšujícími riziko jejího vzniku se zabývala studie publikovaná v Journal of Family Medicine and Primary Care.
Autor kurzu: MUDr. Milan Hrubý
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 19.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.