-
Medical journals
- Career
VESTIBULÁRNÍ REHABILITACE
Authors: V. Lejsková 1; M. Lejska 2
Authors‘ workplace: Rehabilitační oddělení Nemocnice Milosrdných bratří, Brno, přednosta: prim. MUDr. B. Müllerová2 AUDIO-Fon centr, Otoneurologická ambulance, Brno, přednosta: prim. MUDr. M. Lejska, CSc. 1
Published in: Rehabil. fyz. Lék., , 1999, No. 4, pp. 125-130.
Overview
V práci je pojednáno o zkušenostech s vestibulární rehabilitací. Závratě jsou druhým nejčastějšímobecným příznakem vůbec a určitou zkušenost s nimi má každý člověk. Schopnost udržovatrovnováhu je dána harmonickou činností tří systémů: vestibulárního, vizuálního a somatosenzoric-kého.Vestibulární rehabilitace je systém cvičení a manévrů, které povzbuzují kompenzační mechanismyorganismu, příp. budují nové rovnovážné stereotypy. Základními mechanismy jsou adaptacea substituce.Praktické provádění vestibulární rehabilitace je v rukou specializovaných rehabilitačních pracovišť.Po podrobném otoneurologickém vyšetření a vyloučení jasné organicity je stanoven typ rehabilitačnístrategie. Hodnocení se provádí jednak subjektivně a jednak pomocí posturografie.Výsledky, tedy zlepšení rovnovážné schopnosti a omezení vertiginózního stavu, bylo v našemsouboru ve shodě s literaturou u 86 % pacientů. Vestibulární rehabilitace je účinná bez ohledu navěk, pohlaví i délku potíží pacienta. Jsou přiloženy některé cvičební protokoly a výsledky posturo-grafického měření.
Klíčová slova:
závratě, vestibulární rehabilitace, příklady protokolů
Labels
Physiotherapist, university degree Rehabilitation Sports medicine
Article was published inRehabilitation & Physical Medicine
1999 Issue 4-
All articles in this issue
- PERSPEKTIVY AUTOMATIZACE PLYNULEMĚNITELNÉ ZÁTĚŽE PRO KRČNÍ TRAKCI
- VESTIBULÁRNÍ REHABILITACE
- „WHIPLASH“ SYNDROM – ÚLOHAZOBRAZOVACÍCH METOD
- ZKRÁCENÝ M. COCCYGEUS MĚNÍ POSTAVENÍKŘÍŽOVÉ KOSTI A ZPŮSOBUJE ASYMETRICKOUFUNKCI KŘÍŽOKYČELNÍCH KLOUBŮ
- PŘÍSTUPY SPECIÁLNÍCHFYZIOTERAPEUTICKÝCH KONCEPTŮK OVLIVŇOVÁNÍ SPASTICITY
- ÚČINNÁ NEKONVENČNÁ REHABILITAČNÁMETODA APLIKOVANÁ PRIM. CALVÉ-LEGG-PERTHES
- Rehabilitation & Physical Medicine
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- „WHIPLASH“ SYNDROM – ÚLOHAZOBRAZOVACÍCH METOD
- VESTIBULÁRNÍ REHABILITACE
- ZKRÁCENÝ M. COCCYGEUS MĚNÍ POSTAVENÍKŘÍŽOVÉ KOSTI A ZPŮSOBUJE ASYMETRICKOUFUNKCI KŘÍŽOKYČELNÍCH KLOUBŮ
- PŘÍSTUPY SPECIÁLNÍCHFYZIOTERAPEUTICKÝCH KONCEPTŮK OVLIVŇOVÁNÍ SPASTICITY
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career