-
Medical journals
- Career
Prsní žláza – vývoj a nádory
Authors: G. Turashvili 1; J. Bouchal 1; G. Burkadze 2; Z. Kolar 1
Authors‘ workplace: Laboratory of Molecular Pathology and Institute of Pathology, Palacky University Olomouc, Czech Republic 1; Department of Pathology, Tbilisi State Medical University, Tbilisi, Georgia 2
Published in: Čes.-slov. Patol., 41, 2005, No. 3, p. 94-101
Category: Original Article
Overview
Prsní žláza je komplexní orgán, jehož vývoj začíná záhy v gestaci, a který se od puberty k menopauze průběžně mění ve velikosti, tvaru i funkci. Zatímco nejčasnější stadia embryogeneze probíhají nezávisle na steroidních hormonech, po 15. týdnu je struktura prsu významně ovlivněna řadou hormonů. U většiny žen začíná po pubertě další vývoj prsu pod vlivem cyklické sekrece estrogenu a progesteronu. Tento proces může pokračovat i po dvacítce a je potencován těhotenstvím. Růstové a transkripční faktory přispívají ke vzájemným interakcím stroma – epitel při růstu vývoji normální prsní žlázy, i při patogenezi. Z pohledu embryologie vychází morfologie duktálních i lobulárních buněk prsu z téhož vývojového procesu. Existují četné údaje o existenci obnovujících se pluripotentních kmenových buněk prsní žlázy, avšak jejich molekulární charakteristika a cesty diferenciace nejsou dosud známy. Lze doufat, že probíhající rozsáhlý výzkum molekulární biologie, patologie a nádorové genomiky a proteomiky přispěje k objasnění všech genetických i zevních faktorů účastnících se vývoje, diferenciace a involuce prsní žlázy, a zároveň povede k lepšímu pochopení etiopatogeneze, časnému záchytu, léčbě a možná i prevenci karcinomu prsu.
Klíčová slova:
prsní žláza – vývoj – diferenciace – růstové faktory – transkripční faktory – duktální a lobulární buňky – karcinom prsu
Labels
Anatomical pathology Forensic medical examiner Toxicology
Article was published inCzecho-Slovak Pathology
2005 Issue 3-
All articles in this issue
- Imunohistochemická studie mechanismů apoptózy a proliferace ve sliznici tenkého střeva u celiakální sprue
- Prsní žláza – vývoj a nádory
- Diferenciácia do tieňovitých buniek (“shadow cells”) v teratómoch semenníka. Popis dvoch prípadov
- Cystitis emphysematosa, způsobená Clostridium perfringens – lokální infekce u nemocného s generalizovaným melanomem
- Adenomatoidný tumor pravej nadobličky: kazuistika
- Značení resekčních okrajů tkáně stříbřením
- Czecho-Slovak Pathology
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- Prsní žláza – vývoj a nádory
- Cystitis emphysematosa, způsobená Clostridium perfringens – lokální infekce u nemocného s generalizovaným melanomem
- Adenomatoidný tumor pravej nadobličky: kazuistika
- Imunohistochemická studie mechanismů apoptózy a proliferace ve sliznici tenkého střeva u celiakální sprue
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career