-
Medical journals
- Career
Binokulární vidění po operaci katarakty u dětí - dlouhodobé výsledky
: R. Autrata; J. Řehůřek; E. Unčovská; J. Vančurová
: Dětská oční klinika FN a LF MU, Brno, přednosta prof. MUDr. J. Řehůřek, CSc.
: Čes. a slov. Oftal., , 2001, No. 2, p. 92-98
:
Cíl:
Zhodnocení binokulárního vidění (BV) po operaci katarakty u dětí v dlouhodobém sledování v závislosti na typu katarakty (kongenitální jednostranná, kon-genitální oboustranná a traumatická), použité afakické korekci (brýle, kontaktníčočka, IOL) a na době operace - věku, ve kterém byla operace kongenitálníkatarakty provedena.Metodika: Soubor tvoří 127 dětí s dobou sledování 5-10 let po extrakci katarakty.Soubor je rozdělen do tří skupin. Skupinu A tvoří 24 dětí s kongenitální jednostrannou kataraktou, skupinu B tvoří 56 dětí s kongenitální oboustrannou kataraktou a ve skupině C je hodnoceno 47 dětí s traumatickou kataraktou. V každéskupině je hodnoceno binokulární vidění v závislosti na době operace, na typupoužité afakické korekce a na typu katarakty.Výsledky: Ve skupině A s jednostrannou kongenitální kataraktou bylo zaznamenáno významně vyšší procento binokulárního vidění (56 %) v případě provedeníoperace do 3 měsíců věku dítěte, oproti pozdější operaci (přítomnost BV pouze ve20 %).Ve skupině B s oboustrannou kongenitální kataraktou nebyl z hlediska časovéhofaktoru významný rozdíl v dosaženém BV (u dětí operovaných do 3 měsíců věku76 % BV, u dětí operovaných později 79 % BV). Nebyl zaznamenán významný rozdílv dosaženém BV v závislosti na typu použité afakické korekce (brýle: 68 %BV, KČ:67 % BV, IOL: 75 % BV). Významný rozdíl v dosaženém BV byl nalezen v souvislostis typemkatarakty. Po operaci přední polární katarakty bylo BVpřítomno ve 100 %případů, u nukleární a perinukleární katarakty bylo BV po operaci v 68-71 %,v případech totální katarakty mělo BV po operaci 45 % dětí.Ve skupině C s traumatickou kataraktou po kontuzi či perforaci byl zaznamenánnejvyšší podíl dosaženého BV. V případě korekce kontaktní čočkou bylo BVpřítomno v 80 %, po implantaci nitrooční čočky v 84 %. V této skupině bylo téžnejvyšší procento fúze a stereopse (60 %).Závěr: U jednostranné kongenitální katarakty je nejdůležitějším prognostickýmfaktorem pro úspěšnou zrakovou rehabilitaci a dosažení kvalitního binokulárního vidění včasná extrakce katarakty, společně se zajištěním aktuálně přesnédioptrické hodnoty afakické kontaktní čočky a intenzivní léčby amblyopie s okluzí dominantního oka. Dalším významným faktorem ovlivňujícím výsledné zrakové funkce je typ a rozsah katarakty. Včas provedená operace a důsledná léčbaamblyopie je důležitější než pozdější výběr afakické korekční pomůcky, avšakvýsledky zrakových funkcí včetně binokulárního vidění obecně známé optickévýhody a kvalita života svědčí pro implantaci nitrooční čočky u dětí starších 2 let.Klíčová slova:
dětská katarakta, afakie, amblyopie, binokulární vidění
Labels
Ophthalmology
Article was published inCzech and Slovak Ophthalmology
2001 Issue 2-
All articles in this issue
- Cataract Surgery of Eyes Vitrectomized on Account of an Idiopathic Macular Hole
- Long-term Follow up of Visual Functions after Anatomical Successful IdiopathicMacular Hole Surgery
- Results of a Prospective Clinical Study with 150 Implanted AcrySof® Lenses
- Binocular Vision after Cataract Surgery in Children - Long Term Follow up
- Influence of Cataract Surgery on the Function of Contrast Sensitivity
- Histopathological Picture after Chemical Injury, Role of Limbal Epithelial BasalCells
- Treatment of Paralysis of the VIth Nerve: Evaluation of Transposition Surgeryof the Oculomotor Muscles according to Hummelshein
- Mucoceles of the Paranasal Sinuses
- Importance of Correct Interpretation of Accidentally Recorded CT Images ofIntraocular Silicone Oil Administration
- Czech and Slovak Ophthalmology
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- Mucoceles of the Paranasal Sinuses
- Binocular Vision after Cataract Surgery in Children - Long Term Follow up
- Cataract Surgery of Eyes Vitrectomized on Account of an Idiopathic Macular Hole
- Influence of Cataract Surgery on the Function of Contrast Sensitivity
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career