Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Zubní kaz: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv ústní vody s obsahem fluoridu sodného na remineralizaci počínajících kazů skloviny – studie in situ

Specializace: dentální hygienista ortodoncie stomatologie
Téma: Zubní kaz

Vydáno: 11.1.2017

Vliv ústní vody s obsahem fluoridu sodného na remineralizaci počínajících kazů skloviny – studie in situ

Prevence zubního kazu sestává ze tří základních pilířů: pravidelného odstraňování biofilmu ze zubního povrchu, prodloužení přestávek mezi příjmem potravy a tzv. fluoridové prevence. Posledně jmenovaná má své odpůrce i zastánce, faktem ale zůstává, že fluoridy mají na remineralizaci skloviny vliv.

Tuto skutečnost potvrdila i zde prezentovaná studie thajských a japonských autorů o efektivitě ústní vody při remineralizaci počínajících kazů skloviny.

Průběh studie

Celkem 12 dobrovolným ortodontickým pacientům byl do jednoho z ortodontických zámků zafixován vzorek demineralizované skloviny odebraný z uměle připraveného zubu. Dobrovolníci pak byli rozděleni na 4 skupiny: první si čistila zuby zubní pastou s fluoridy 2× denně, druhá používala navíc výplach fluoridovanou ústní vodou s obsahem NaF 0,05 % po obědě, třetí vyplachovala před spaním a čtvrtá 2× denně. Po 21 dnech byly odečteny změny ve sledované sklovině pomocí mikro-CT.

Závěr

Výsledky ukázaly, že používání ústní vody spolu se zubní pastou výrazně podporuje remineralizaci a zastavení rozvoje zubního kazu ve sklovině. Nejvíce pak při vyplachování ústní vodou 2× denně. Data tedy ukazují, že na frekvenci užívání ústní vody záleží, a mohou vést i k novým doporučením pro pacienty se zvýšenou kazivostí zubů.

(jez)

Zdroj: Songsiripradubboon S., Hamba H., Trairatvorakul C., Tagami J. Sodium fluoride mouthrinse used twice daily increased incipient caries lesion remineralization in an in situ model. J Dent 2014; 42 (3): 271–278, doi: 10.1016/j.jdent.2013.12.012.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cukr – léčení závislosti

Některými odborníky, kteří se potýkají s nárůstem obezity, bývá označován jako „legální heroin“, avšak cukr představuje pro zdraví mnohem větší skryté nebezpečí, jak OHD prozradili Nigel Denby, odborník na výživu, a prof. Svante Twetman, specialista na kariologii.

Efektivita zubní pasty s 1,5 % argininu a 1450 ppm fluoridů při řešení počínajících kazů zubního kořene

Přes velmi úspěšné zavedení fluoridů do každodenní zubní péče zůstává zubní kaz stále aktuálním problémem. Historicky kladl epidemiologický výzkum důraz na zubní kazy u dětí a mladých dospělých, v současnosti se však ukazuje jejich význam i ve starším věku, kdy počet sekundárních a rekurentních kazů převažuje nad primárními lézemi. Navíc dochází k odhalení zubních kořenů, čímž se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu v této lokalizaci.

Dynamika a dostupnost fluoridů v různých biofilmech dutiny ústní po jejich podání ve formě fluoridu sodného a aminfluoridu

Fluoridy a správná technika čištění jsou nejúčinnějšími prostředky v prevenci zubního kazu. K zubnímu povrchu se fluoridy dostávají nejčastěji formou zubní pasty, ústní vody nebo fluoridových gelů a laků. Po aplikaci pak zůstávají k dispozici ve slině a v dutině ústní. Dynamika fluoridů ve slině byla již podrobně zmapována v dosud provedených studiích. Distribuce fluoridů v jednotlivých částech dutiny ústní ale zatím popsána nebyla.Všechny novinky