Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Zubní kaz: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dynamika a dostupnost fluoridů v různých biofilmech dutiny ústní po jejich podání ve formě fluoridu sodného a aminfluoridu

Specializace: dentální hygienista ortodoncie stomatologie
Téma: Zubní kaz

Vydáno: 18.10.2016

Dynamika a dostupnost fluoridů v různých biofilmech dutiny ústní po jejich podání ve formě fluoridu sodného a aminfluoridu

Fluoridy a správná technika čištění jsou nejúčinnějšími prostředky v prevenci zubního kazu. K zubnímu povrchu se fluoridy dostávají nejčastěji formou zubní pasty, ústní vody nebo fluoridových gelů a laků. Po aplikaci pak zůstávají k dispozici ve slině a v dutině ústní. Dynamika fluoridů ve slině byla již podrobně zmapována v dosud provedených studiích. Distribuce fluoridů v jednotlivých částech dutiny ústní ale zatím popsána nebyla.

Prezentovaná studie proto měla dva cíle. Zaprvé porovnat dostupnost fluoridů na různých površích dutiny ústní a zadruhé určit koncentrace fluoridů po jejich podání ve formě sloučenin organických (aminfluoridu [AmF]) i anorganických (fluoridu sodného [NaF]). Autoři vycházeli z předpokladu, že v distribuci fluoridů v dutině ústní žádné rozdíly nejsou.

Metodika studie

Výzkumu se zúčastnilo 32 studentů zubního lékařství, 16 mužů a 16 žen (průměrný věk 24,06 ± 2,17 roku), kteří byli náhodně rozděleni na dvě skupiny (v každé skupině byla polovina mužů a polovina žen). Podmínkou účasti byl dobrý celkový i dentální zdravotní stav, naopak studenti se zubními kazy či onemocněním parodontu byli ze studie vyřazeni. Účastníkům byly nejprve odebrány vzorky biofilmu z jazyka, patra, spodiny dutiny ústní a z tvářové sliznice, aby byla stanovena základní hodnota koncentrace fluoridů. Všichni studenti si poté vyčistili zuby zubní pastou s obsahem aminfluoridu či fluoridu sodného Bassovou technikou po dobu 3 minut. Další vzorky biofilmu byly odebrány ihned po vyčištění zubů a následně po 30 a 120 minutách. Celý proces se opakoval 5× za sebou.

Výsledky

Výsledky studie ukázaly, že koncentrace fluoridů se liší ve všech sledovaných biofilmech. Zatímco v povlaku jazyka se po podání aminfluoridů zvýšila 34×, v biofilmu patra byla naměřena koncentrace pouze 2× vyšší než výchozí hodnoty. Na spodině dutiny ústní se zvýšila o polovinu a na sliznici tváří zůstala téměř stejná jako před čištěním. Každý biofilm tedy váže různé množství fluoridů.

Prokázalo se také, že přípravky s NaF zvyšují koncentraci výrazněji než aminfluoridy. V povlaku jazyka byla ihned po vyčištění zubů naměřena koncentrace 68× vyšší (u AmF 34×) než před čištěním, na patře 6× (AmF 2×). Množství dostupného fluoridu ve formě NaF však také rychleji klesá. Zatímco po 120 minutách byly hodnoty u NaF stejné jako před čištěním, AmF dosahovaly stále dvojnásobných.

(jez)

Zdroj: Naumova, E. A., Dickten C., Jung R. et al. Dynamics of fluoride bioavailability in the biofilms of different oral surfaces after amine fluoride and sodium fluoride application. Sci Rep 2016; 6: 18729; doi: 10.1038/srep18729.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevence zubního kazu bez fluoridu – jde to?

Prevalence zubního kazu u dětí a mladistvých v Německu v posledních dvaceti letech dramaticky poklesla. U dvanáctiletých se tedy dnešní KPE pohybuje na hodnotě nižší než 1. Také u dospělých je možno sledovat postupný úbytek zubního kazu. Všeobecně se tato potěšující tendence připisuje používání různých fluoridových preparátů. Avšak stejně jako dříve zůstává u různých skupin obyvatelstva prevalence zubního kazu vysoká, a navíc stoupl počet iniciálních kariézních lézí. Proto je nezbytné v preventivních snahách pokračovat.

Video k online konferenci #ColgateTalks

Připojte se k inovativní on-line konferenci #ColgateTalks a prožijte veškeré výhody skutečné konference ze své ordinace nebo z domova.

  • přednášky předních evropských odborníků
  • možnost online diskuze s evropskými odborníky
  • jazykem konference je angličtina

Důležitost mechanické kontroly plaku – data ze studie

Zubní kaz a zánět dásně jsou onemocnění způsobená zubním plakem, což je bakteriální povlak, který se každý den tvoří na povrchu zubů. Při odstraňování zubního plaku čistěním doma je nejdůležitějším opatřením mechanické čištění zubním kartáčkem.Všechny novinky