Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Terapie kašle: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Podávání erdosteinu má pozitivní vliv na opakování akutních exacerbací CHOPN a zotavení se z nich

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Terapie kašle

Vydáno: 4.1.2018

Podávání erdosteinu má pozitivní vliv na opakování akutních exacerbací CHOPN a zotavení se z nich

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné progresivní onemocnění plic provázené výskytem exacerbací. Ideální je exacerbacím předcházet. Pokud však k exacerbaci dojde, lze zotavení urychlit. Obojímu lze napomoci podáváním erdosteinu.

Mechanismy působení erdosteinu u pacientů s CHOPN

Exacerbace CHOPN je charakteristická zvýšenou produkcí reaktivních forem kyslíku. Erdostein je mukolytikum s antioxidačním a protizánětlivým účinkem, působí jako lapač volných kyslíkových radikálů, brání jejich tvorbě, působí proti inhibici α1-antitrypsinu tabákovým kouřem, a má tak protektivní vliv na dýchací cesty. U pacientů s CHOPN zvyšuje koncentraci IgA ve sliznici dýchacích cest a předchází inhibici granulocytů způsobené kouřením. Jeho další schopností je snížení adheze bakterií k epitelovým buňkám sliznice dýchacího ústrojí. Erdostein také zvyšuje koncentraci amoxicilinu, ciprofloxacinu a klaritromycinu ve sputu, je-li podáván současně s ATB.

Cíle a metodika studie

Cílem studie italských autorů bylo zjistit, zda může erdostein urychlit zotavení z akutní exacerbace CHOPN. Do sledování bylo zahrnuto 25 pacientů hospitalizovaných pro exacerbaci. Nemocní byli randomizováni k 10dennímu podávání buď 300 mg erdosteinu 3× denně (n = 13), nebo placeba (n = 12) společně se standardní terapií. 10. a 30. den po exacerbaci byly hodnoceny následující parametry: hladina C-reaktivního proteinu (CRP), dušnost, kašel a sputum hodnocené pomocí škály BCSS (Breathlessness, Cough, and Sputum Scale) a plicní funkce. Dále byla hodnocena rekurence exacerbace CHOPN 30. a 60. den po propuštění z nemocnice.

Výsledky

10. den byla hladina CRP výrazně nižší ve skupině s erdosteinem. Ve stejné skupině rovněž došlo k výraznému zlepšení hodnot BCSS a FEV1 (usilovná vitální kapacita plic, resp. objem vzduchu za 1 sekundu usilovného výdechu). 30. den se hodnoty CRP, plicní funkce a BCSS zlepšily v obou skupinách. Opakování exacerbace ve skupině s erdosteinem bylo 60. den výrazně méně časté než ve skupině s placebem (p < 0,05). Rekurence byla pozitivně asociována s hladinou CRP, který představuje marker systémového zánětu, 10. a 30. den (p < 0,05 pro obě srovnání). Výsledky přehledně shrnuje následující tabulka.

Tab. 1

čas

CRP
 (mg/100 ml) 

FEV1
 (% předpokladu) 

 skóre BCSS 

počet
 exacerbací

ERDOSTEIN

den 0

3,7

47,7

8,1

 

den 10

0,3**

63,6*

4,4*

 

den 30

0,3

65,7

2,6

 

den 60

 

 

 

0,23*

PLACEBO

den 0

3,7

45,9

7,5

 

den 10

1,4

50,5

5,2

 

den 30

0,6

54,8

3,5

 

den 60

 

 

 

0,66

Pozn.: Jsou uvedeny střední hodnoty; * p < 0,05; ** p < 0,01 vs. placebo.

Závěr

Přidání 900 mg erdosteinu denně ke standardní léčbě CHOPN zlepšuje výsledky terapie a redukuje exacerbace. Antioxidační účinek erdosteinu zřejmě urychluje zotavení z exacerbace redukcí zánětu dýchacích cest.

(mkd)

Zdroje:
1. Moretti M., Montagna A. Positive outcomes of 900 mg daily erdosteine in acute exacerbation of COPD. Eur Respir J 2013; 42: P3393.
2. Bittenglová R. Erdostein – antibakteriální mukolytikum. Medicína pro praxi 2006; 1: 43–44.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výborný efekt erdosteinu u sekretorické otitidy

Sekretorická otitida patří mezi nejčastější příčiny nedoslýchavosti u dětí. V léčbě se uplatňuje řada účinných látek z různých lékových skupin, nicméně sekretorická otitida nezřídka konzervativní terapii vzdoruje a velká část dětí dospěje k chirurgické léčbě. Česká studie ukazuje, že erdostein by mohl být užitečným pomocníkem v léčbě tohoto rezistentního onemocnění.

Účinek erdosteinu na četnost a délku trvání exacerbací CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je hlavní příčinou morbidity a mortality na celém světě. V prevenci exacerbací CHOPN lze s dobrým efektem použít perorální mukoaktivní lék erdostein s protizánětlivým a antioxidačním účinkem.

Vliv kašle na kvalitu života u dětských pacientů a srovnání účinnosti podávaných antitusik

Prezentovaná observační studie publikovaná v časopisu Cough v roce 2012 se zabývala vlivem kašle u dětských pacientů s akutní virovou infekcí horních cest dýchacích na kvalitu spánku, školních a volnočasových aktivit. Autoři současně porovnávali účinky nejčastěji předepisovaných antitusik.Všechny novinky