Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva a statiny: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Rosuvastatin snižuje CRP více než atorvastatin

Specializace: dětská kardiologie diabetologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva a statiny

Vydáno: 17.9.2015

Rosuvastatin snižuje CRP více než atorvastatin

Metaanalýza 13 randomizovaných studií ukázala, že rosuvastatin vede k většímu snížení koncentrace C-reaktivního proteinu (CRP) než atorvastatin, a to v poměru dávek 1 : 1 i 1 : 2.

Do této metaanalýzy, publikované v srpnu 2015 v časopisu Angiology, byly zařazeny všechny randomizované studie porovnávající vliv rosuvastatinu a atorvastatinu na hladinu CRP vyhledané v databázích PubMed, Ovid a Elsevier k červnu 2014. Zahrnovaly celkem 3798 pacientů.

Sdružená analýza jejich výsledků prokázala přínos rosuvastatinu v porovnání s atorvastatinem z hlediska snížení hladiny CRP ve všech 13 studiích: průměrný rozdíl –0,11 (jde o standardizovaný průměr udávaný bez jednotky, před sdruženou analýzou měla data jednotku mg/ml), 95% CI –0,15 až –0,07; p < 0,0001. Analýza podskupin s různými poměry dávek ukázala významný přínos rosuvastatinu v porovnání s atorvastatinem z hlediska snížení hladiny CRP jak při poměru dávek 1 : 1 (průměrný rozdíl –0,14; 95% CI –0,21 až –0,06), tak při poměru dávek 1 : 2 (průměrný rozdíl –0,11; 95% CI –0,16 až –0,05).

(zza)

Zdroj: Ma Q., Zhou Y., Zhai G. et al. Meta-analysis comparing rosuvastatin and atorvastatin in reducing concentration of C-reactive protein in patients with hyperlipidemia. Angiology 2015 Aug 13, pii: 0003319715599863 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Naftidrofuryl a jeho efekt v terapii klaudikací dolních končetin

Doporučení pro léčbu intermitentních klaudikací dolních končetin zahrnují změny životního stylu a obecná doporučení týkající se kardiovaskulární prevence. Nicméně úloha symptomatické terapie vazoaktivními léky je stále ještě nevyjasněna.

Při zmírnění intermitentních klaudikací je nejúčinnější naftidrofuryl

Metaanalýza studií porovnávajích cilostazol, naftidrofuryl a pentoxifyllin v léčbě intermitentních klaudikací ukázala nejlepší účinnost u naftidrofurylu, navíc s minimem závažných nežádoucích účinků.

Na dávce závislý efekt atorvastatinu v managementu infarktu myokardu

Dyslipidémie je klíčovým faktorem ve vývoji jak infarktu myokardu (IM), tak jeho komplikací. Je asociovaná s endoteliální dysfunkcí a aktivací zánětlivých procesů a podílí se na trombogenezi. Podávání statinů je zahrnuto jak v primární, tak i sekundární prevenci aterosklerózy a její klinické manifestace.Všechny novinky