Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva a statiny: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Časné nasazení statinů po infarktu upravuje metabolický profil

Specializace: dětská kardiologie diabetologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva a statiny

Vydáno: 20.8.2015

Časné nasazení statinů po infarktu upravuje metabolický profil

Statiny patří mezi základní léky primární i sekundární kardiovaskulární prevence. Mechanismus jejich účinku se opírá o omezení syntézy cholesterolu de-novo přes inhibici enzymu HMG-CoA-reduktázy. Použití atorvastatinu u nemocných po infarktu myokardu se věnovala studie uveřejněná letos v časopise Drug Design.

Incidence dyslipidémií v západní populaci stále stoupá a režimová opatření k jejímu managementu často nedostačují. Jedná se přitom o klíčový rizikový faktor celé řady patologií, včetně infarktu myokardu a jeho komplikací. Dyslipidémie je navíc zodpovědná za rozvoj aterosklerózy, endoteliální dysfunkci, aktivaci zánětu cévní stěny a trombogenezi. Statiny tedy omezením syntézy cholesterolu rizika související s dyslipidémií snižují.

Publikovaná práce sledovala 210 pacientů, kteří prodělali infarkt s ST-elevací. Atorvastatin jim byl nasazen již během prvních 24 hodin po příhodě. Randomizováni byli do dvou větví, první dostávala 20 mg účinné látky denně, druhá potom 40 mg denně. Během prvního a dvanáctého dne byla hodnocena míra inzulinové rezistence na základě insulin resistance indexu, lipidový profil, glykémie, inzulinémie a hladina adipokinu a ghrelinu v krvi.

Ukázalo se, že během akutní fáze infarktu myokardu ostře vzrostla koncentrace volných mastných kyselin v séru. Tento efekt byl úspěšně omezen podáváním atorvastatinu, zejména potom jeho vysoké dávky. I nižší dávka atorvastatinu ale přinesla pozitivní výsledky ve smyslu normalizace hladiny adipokinu, signifikantní redukce glykémie (o 14 %) a koncentrace C-peptidu v krvi (o 38 %). Rovněž insulin resistance index se během 12 dní podávání atorvastatinu signifikantně vylepšil.

Podávání statinů představuje u nemocných po infarktu myokardu přínos. Podle této práce by mohlo být jejich dávkování individuálně upravováno na míru každému pacientovi na základě trendu hladin metabolických markerů, jako je například adipokin nebo insulin sensitivity index.

(ond)

Zdroj: Barbarash O. et al. Dose-dependent effects of atorvastatin on myocardial infarction. Drug Des Devel Ther. 2015 Jun 29;9:3361-8; doi: 10.2147/DDDT.S86344.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Statiny ovlivňují flexibilitu centrálních arterií

Práce hodnotí efekt atorvastatinu na rigiditu cévní stěny u mužů s diagnózou diabetes mellitus 2. typu a sleduje vliv léku na parametry vaskulárního zánětu (vysoce senzitivní CRP, hs-CRP a osteoprotegerin, OPG) u těchto pacientů. Diabetes mellitus 2. typu je spojován s řadou kardiovaskulárních odchylek, včetně zvýšené rigidity centrálních artérií.

Účinnost atorvastatinu v prevenci kardiovaskulárních příhod u pacientů s diabetem mellitem a/nebo metabolickým syndromem

Několik rozsáhlých klinických studií hodnotilo účinnost atorvastatinu v primární a sekundární prevenci kardiovaskulárních příhod u pacientů s diabetem mellitem a/nebo s metabolickým syndromem.

Dvojitá léčba aspirinem a klopidogrelem v prevenci cévních mozkových příhod

Cévní mozková příhoda (CMP, mrtvice) představuje závažný zdravotnický problém. Celosvětově je příčinou asi 10 % všech úmrtí. Ve vyspělých zemích je třetí nejčastější příčinou úmrtí a představuje hlavní příčinu nemohoucnosti. Se stárnutím populace se pak dá předpokládat další nárůst její významnosti. Většina CMP a tranzitorních ischemických atak je způsobena tromboembolickými uzávěry mozkových arterií.Všechny novinky