Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Účinky intranazální aplikace azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s celoroční nealergickou rinitidou

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 16.6.2014

Účinky intranazální aplikace azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s celoroční nealergickou rinitidou

Symptomy rinitidy jsou vytvářeny nebo zesilovány neurologickým mechanismem. Azelastin, látka se silnou H1-receptory blokující aktivitou, může zabraňovat uvolňování řady mediátorů účastnících se v patogeneze zvýšené nazální reaktivity.

Terapeutický přínos topické intranazální aplikace azelastinu na symptomy celoroční nealergické rinitidy (NAR) je zprostředkovaný ovlivněním nervového přenosu. Za účelem posouzení účinku intranazálně podaného azelastinu na uvolňování neuropeptidů a tíží symptomů rinitidy byla stanovena změna v koncentracích substance P v tekutině získané nazální laváží před zahájením léčby a po jejím ukončení po výplachu hypertonickým solným roztokem.

Metody:

Do studie bylo zařazeno 23 pacientů s celoroční NAR. U všech pacientů byla vyloučena alergická rinitida – měli negativní kožní prick test na inhalační alergeny a koncentraci IgE v normálním rozmezí. Třinácti pacientům byl podáván azelastin formou 0,15% nazálního spreje v dávce 2 vstřiky (137 mikrogramů/vstřik) dvakrát denně po dobu deseti dní. Kontrolní skupina zahrnovala zbylých 10 neléčených pacientů s rinitidou.

Před zahájením intranazálního podávání azelastinu a po ukončení léčby po deseti dnech byla provedena nazální provokace formou výplachu 4,5% solným roztokem. Poté byla provedena nazální laváž a prostřednictvím enzymatické imunoeseje (ELISA) stanovena koncentrace substance P.

Výsledky:

Počáteční koncentrace substance P v nazální laváži byly u obou skupin obdobné. Po deseti dnech byla ale v kontrolní skupině hladina substance P v nazální laváži odebrané 15 minut po provokaci solným roztokem výrazně vyšší (56,8 ± 13,8 pg/ml) než ve skupině léčené azelastinem (44,5 ± 16,5 pg/ml; p < 0,05). Pacienti léčení azelastinem také dosáhli výrazně nižšího skóre v testu symptomů vazomotorické rinitidy než pacienti zařazení do kontrolní skupiny.

Závěr:

Aplikace azelastinu vedla ve skupině s NAR ke snížení hladiny substance P v nazální laváži provedené bezprostředně po provokaci solným roztokem. Omezené uvolňování neuropeptidů může být důležitým aspektem klinické účinnosti topického podávání azelastinu u pacientů s celoroční NAR.

(hak)

Zdroj: Gawlik R. et al. Effect of intranasal azelastine on substance P release in perennial nonallergic rhinitis patients. Am J Rhinol Allergy. 2013 Nov–Dec; 27 (6): 514–6; doi: 10.2500/ajra.2013.27.3955.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt intranazálního azelastinu na koncentraci substance P v nosní laváži u pacientů s celoroční nealergickou rinitidou

Azelastin ve formě nosního spreje redukuje u pacientů s nealergickou rhinitidou množství substance P v nosní laváži. Vliv léčiva na množství daného neuropeptidu je zřejmě významným aspektem klinického účinku azelastinu.

Rychlý nástup účinku a dobrá celková účinnost nazálně aplikovaného azelastinu u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Podle výsledků studie kanadských autorů lze v léčbě symptomů sezónní alergické rinitidy, u které je dosud léčbou 1. linie podávání orálních antihistaminik, s výhodou aplikovat nosní sprej s azelastinem.

Účinnost intranazálně podávaného azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s chronickou nealergickou rinitidou

Příznaky rinitidy mohou být vyvolány či zhoršeny mj. i na základě neuroregulace. Azelastin je silný blokátor H1-receptorů, který je schopný inhibovat uvolňování celé řady mediátorů podílejících se na hypersenzitivních reakcích nosní sliznice.Všechny novinky