Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Proč je inovativní systém s azelastinem a flutikazonem možno považovat za průlomový v léčbě alergické rinitidy?

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 19.7.2014

Proč je inovativní systém s azelastinem a flutikazonem možno považovat za průlomový v léčbě alergické rinitidy?

Pro mnoho pacientů s alergickou rinitidou (AR) přináší současně dostupná terapie ne zcela uspokojivou úlevu od symptomů. Bez větších pochybností tedy u této nemoci stále zůstává otevřené pole pro nové a efektivnější cesty kontroly AR. Jednou z novinek v terapii AR je nový systém zlepšující dostupnost intranazální formule kombinující azelastinhydrochlorid a flutikazonpropionát nazývaný MP29-02.

Jonathan Bernstein ze Cincinnati ve Spojených státech v říjnu 2013 revidoval dostupná publikovaná data týkající se MP29-02 v terapii AR. Dle tohoto odborníka není pochyb o tom, že MP29-02 znamená v terapii AR průlom, a to z několika následujících důvodů:

  • MP29-02 byl široce studován a srovnáván s terapií první linie jak u AR, tak i u pacientů s jinými typy chronické rýmy, a to v jednom z největších klinických programů srovnávajících přímo jednotlivé pacienty s AR.
  • Při užití MP29-02 byl poprvé překonán účinek terapie první linie pro AR, tedy intranazálních kortikoidů. Pacienti léčení MP29-02 zaznamenali významně větší úlevu od nosních i očních symptomů, a to bez ohledu na roční období, typ symptomů či závažnost onemocnění. Ve skupině pacientů léčených MP29-02 došlo u většího podílu pacientů ke značnému snížení výskytu typických symptomů a také rychlejší úlevě ve srovnání s pacienty léčenými inhalačními kortikosteroidy či antihistaminiky.
  • Právě inovativní systém zajišťující topický efekt je kritický v zajištění klinického účinku.

(eza)

Zdroj: Bernstein J. A. MP29-02: a breakthrough for the treatment of allergic rhinitis. Exert Opin Pharmacother. 2013 Oct; 14 (15): 2101–13; doi: 10.1517/14656566.2013.828693.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 25x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt intranazálního azelastinu na substanci P u chronické nealergické rinitidy

Příznaky rinitidy mohou být způsobeny nebo zesilovány neurálními mechanismy. Azelastin, který má schopnost blokovat H1-receptor, zabraňuje uvolňování celé řady substancí, které se podílejí na vzniku nazální hyperreaktivity. Terapeutický přínos lokálně podávaného azelastinu na symptomy chronické nealergické rinitidy (perennial nonallergic rhinitis – NAR) je částečně způsoben právě účinkem na neurální mechanismy.

Účinky intranazální aplikace azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s celoroční nealergickou rinitidou

Symptomy rinitidy jsou vytvářeny nebo zesilovány neurologickým mechanismem. Azelastin, látka se silnou H1-receptory blokující aktivitou, může zabraňovat uvolňování řady mediátorů účastnících se v patogeneze zvýšené nazální reaktivity.

Efekt intranazálního azelastinu na koncentraci substance P v nosní laváži u pacientů s celoroční nealergickou rinitidou

Azelastin ve formě nosního spreje redukuje u pacientů s nealergickou rhinitidou množství substance P v nosní laváži. Vliv léčiva na množství daného neuropeptidu je zřejmě významným aspektem klinického účinku azelastinu.Všechny novinky