Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Intranazální mometazonfuroát a azelastin zmírňují příznaky alergické rýmy u dětí účinněji než sprej s mořskou vodou

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 28.8.2014

Intranazální mometazonfuroát a azelastin zmírňují příznaky alergické rýmy u dětí účinněji než sprej s mořskou vodou

U dětí s alergickou rýmou snížily azelastin a mometazonfuroát při topickém podání nosní kongesci a zvýšily objem nosní dutiny významně více než sprej s mořskou vodou.

Cílem této turecké studie publikované v létě 2013 bylo zhodnotit účinnost mometazonfuroátu v nosním spreji, intranazálně podávaného azelastinu a izotonické mořské vody v nosním spreji v léčbě nosní obstrukce způsobené alergickou rýmou u dětí. V období října 2007 až srpna 2008 bylo do studie zařazeno 60 pacientů s alergickou rýmou v anamnéze. Průměrný věk pacientů byl 9,8 roku, věkové rozmezí 7 až 16 let a 62 % tvořili chlapci. Pacienti byli rozděleni do 3 skupin po 20, přičemž každé skupině byl podáván jeden z hodnocených léků. Hodnoceny byly výsledky vyšetření kožních testů (skin prick test), výtěru z nosu, testu Phadiatop (kvalitativní sérologické vyšetření alergické senzitizace), celkové hladiny imunoglobulinu E (IgE) a úplného rozboru krve. Objem průchodné nosní dutiny byl vypočten pomocí přístroje pro akustickou rinometrii.

Výsledky ukázaly významně větší zmírnění nosní kongesce a zvýšení objemu nosní dutiny u skupin léčených topickým mometazonfuroátem a azelastinem v porovnání se skupinou léčenou sprejem s mořskou vodou.

Tato studie prokázala, že intranazálně podávaný mometazonfuroát a azelastin účinně zmírňují příznaky alergické rýmy u dětí.

(zza)

Zdroj: Yaşar M., Uysal I. Ö., Altuntaş E. E., et al. Effects of topical sprays on allergy-induced nasal obstruction in children. Kulak Burun Bogaz Ihtis Derg. 2013 Jul-Aug; 23 (4): 217–24; doi: 10.5606/kbbihtisas.2013.27132.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 27x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Proč je inovativní systém s azelastinem a flutikazonem možno považovat za průlomový v léčbě alergické rinitidy?

Pro mnoho pacientů s alergickou rinitidou (AR) přináší současně dostupná terapie ne zcela uspokojivou úlevu od symptomů. Bez větších pochybností tedy u této nemoci stále zůstává otevřené pole pro nové a efektivnější cesty kontroly AR. Jednou z novinek v terapii AR je nový systém zlepšující dostupnost intranazální formule kombinující azelastinhydrochlorid a flutikazonpropionát nazývaný MP29-02.

Efekt intranazálního azelastinu na substanci P u chronické nealergické rinitidy

Příznaky rinitidy mohou být způsobeny nebo zesilovány neurálními mechanismy. Azelastin, který má schopnost blokovat H1-receptor, zabraňuje uvolňování celé řady substancí, které se podílejí na vzniku nazální hyperreaktivity. Terapeutický přínos lokálně podávaného azelastinu na symptomy chronické nealergické rinitidy (perennial nonallergic rhinitis – NAR) je částečně způsoben právě účinkem na neurální mechanismy.

Účinky intranazální aplikace azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s celoroční nealergickou rinitidou

Symptomy rinitidy jsou vytvářeny nebo zesilovány neurologickým mechanismem. Azelastin, látka se silnou H1-receptory blokující aktivitou, může zabraňovat uvolňování řady mediátorů účastnících se v patogeneze zvýšené nazální reaktivity.Všechny novinky