Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 13.8.2013

Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy

Přehled vlastností a klinické účinnosti a bezpečnosti azelastinu v nosním spreji publikovaný v časopise Allergy and Asthma shrnul přínos tohoto přípravku v léčbě alergické i vazomotorické rýmy, na kterém se podílí jeho jedinečný farmakologický profil a výhody lokálního podání.

Azelastin v nosním spreji je jediným zástupcem antihistaminik druhé generace indikovaných k léčbě sezónní alergické rýmy i nealergické vazomotorické rýmy. Jedná se o antagonistu H1 receptorů s řadou dalších jedinečných antialergických a protizánětlivých účinků, jako jsou inhibice syntézy leukotrienů, kininů a cytosinů, tvorby volných radikálů a exprese intracelulární adhezivní molekuly 1.

V klinických studiích prokázal azelastin zmírnění všech příznaků alergické rýmy včetně očních příznaků a příznaků vazomotorické rýmy, jakými jsou nosní sekrece a kongesce. Dvojitě zaslepené porovnání s placebem ukázala klinické zmírnění celkového skóre příznaků rýmy již 1 hodinu po podání azelastinu v nosním spreji se statisticky významným rozdílem za 2–3 hodiny po podání. Azelastin neovlivnil po dobu trvající 5 hodin histaminový kožní test, což dokazuje, že jeho přínos a časný nástup účinku je dán lokálním působením.

Azelastin nevykázal žádné lékové interakce, zejména ne s přípravky, které se běžně používají v léčbě rýmy a astmatu. Nejčastěji uváděnou nežádoucí příhodou spojenou s azelastinem byla hořká chuť v ústech daná přítomností účinné látky v orofaryngu. Incidence somnolence se v klinických studiích pohybovala od 3,2 do 11,5 %.

Výhodami azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy jsou jeho prokázaná klinická účinnost a bezpečnost, rychlý nástup účinku, lokální působení a jedinečný farmakologický profil.

(zza)

Zdroj: Lieberman P. L., Settipane R. A. Azelastine Nasal Spray: A Review of Pharmacology and Clinical Efficacy in Allergic and Nonallergic Rhinitis. Allergy and Asthma 2003; 2: 95–104.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy

Intranazální topické antihistaminikum azelastin prokázalo na rozdíl od ostatních topických antihistaminik a kortikosteroidů významnou účinnost u pacientů s celoroční nealergickou (vazomotorickou) rýmou. Prokázané zmírnění všech příznaků, potlačení prozánětlivých mediátorů a rychlý nástup účinku z něj činí lék první volby nejen u alergické, ale i u nealergické rýmy.

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Studie publikovaná v Clinical Therapeutics se zaměřila na porovnání účinnosti azelastinu a cetirizinu. Obě látky jsou určeny k léčbě sezónní alergické rhinitidy (SAR) a patří do skupiny selektivních antagonistů H1 receptorů.

Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin

Azelastin ve formě nosního spreje je účinným a bezpečným lékem pro pacienty se sezónní alergickou rýmou (SAR) s nedostatečnou léčebnou odpovědí na perorálně podávaný loratadin.Všechny novinky