Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 23.9.2013

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Azelastin, vyráběný pod komerčním názvem Allergodil, je moderní H1-antihistaminikum. Kromě svého antagonistického působení na histaminových H1 receptorech má azelastin také mastocyty stabilizující účinky, působí protizánětlivě, snižuje koncentraci leukotrienů, kininů, destiček aktivujícího faktoru a celkově omezuje buněčnou migraci. Tento komplexní mechanismus účinku u pacientů s rinitidou byl potvrzen jak in vitro, tak in vivo experimenty.

V posledních letech bylo uskutečněno hned několik rozsáhlých klinických hodnocení zaměřených na azelastin s různými designy uspořádání. Výsledky těchto studií byly zpracovány do metaanalýz a přehledových článků, které potvrdily následující závěry. U pacientů se sezónní alergickou rinitidou, celoroční rinitidou a vasomotorickou rinitidou byl potvrzen rychlý nástup účinku léčiva a zlepšení symptomů rinitidy, jako je otok nosní sliznice a rýma. Byla rovněž prokázána stejná efektivita jak aplikace jednoho vstřiku dvakrát denně, tak dvou vstřiků dvakrát denně, nicméně podání jednoho vstřiku dvakrát denně bylo spojeno s lepší snášenlivostí.

Ve srovnání s ostatními léčivy se ukázalo, že azelastin má rychlejší nástup účinku a lepší bezpečnostní profil se zachováním stejné účinností jako fluticason, a dokonce lepší efektivitu než mometason. V kombinaci s těmito lokálními kortikosteroidy se pak celková efektivita léčby zvýšila v porovnání s užíváním jen jednoho z preparátů. I ve srovnání s perorálními antihistaminiky azelastin prokázal rychlejší nástup účinku a lepší efektivitu, a to i u pacientů, kteří nereagovali na předchozí terapii perorálními antihistaminiky.

Azelastin je dobře tolerován jak dospělými, tak dětmi. Nejčastějším hlášeným nežádoucím účinkem byla hořká chuť v ústech. Tento nežádoucí efekt je však spojený s chybnou aplikací léčiva a lze se mu snadno vyhnout nácvikem správné aplikace.

Azelastin se tedy osvědčil u pacientů se sezónní alergickou rinitidou. Je možné ho použít jak pro chronickou léčbu, tak pro léčbu úlevovou.

(bak)

Zdroj: Horak F. Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou. Therapeutics and Clinical Risk managment. 2008; (4) 5: 1–14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy

Přehled vlastností a klinické účinnosti a bezpečnosti azelastinu v nosním spreji publikovaný v časopise Allergy and Asthma shrnul přínos tohoto přípravku v léčbě alergické i vazomotorické rýmy, na kterém se podílí jeho jedinečný farmakologický profil a výhody lokálního podání.

Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy

Intranazální topické antihistaminikum azelastin prokázalo na rozdíl od ostatních topických antihistaminik a kortikosteroidů významnou účinnost u pacientů s celoroční nealergickou (vazomotorickou) rýmou. Prokázané zmírnění všech příznaků, potlačení prozánětlivých mediátorů a rychlý nástup účinku z něj činí lék první volby nejen u alergické, ale i u nealergické rýmy.

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Studie publikovaná v Clinical Therapeutics se zaměřila na porovnání účinnosti azelastinu a cetirizinu. Obě látky jsou určeny k léčbě sezónní alergické rhinitidy (SAR) a patří do skupiny selektivních antagonistů H1 receptorů.Všechny novinky