Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 24.9.2013

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Studie publikovaná v Clinical Therapeutics se zaměřila na porovnání účinnosti azelastinu a cetirizinu. Obě látky jsou určeny k léčbě sezónní alergické rhinitidy (SAR) a patří do skupiny selektivních antagonistů H1 receptorů.

Jednalo o multicentrickou dvojitě zaslepenou studii trvající dva týdny. Zahrnovala celkem 307 pacientů (průměrný věk 35 let, rozptyl 12–74 let) se středně těžkou až těžkou formou SAR. Randomizací vznikly 2 skupiny pacientů. První skupině byl indikován azelastin nosní sprej (2 aplikace denně do obou nosních dírek) plus perorálně podané placebo tablety. Druhá užívala 1× denně tabletu 10 mg cetirizinu v kombinaci s nosní aplikací fyziologického roztoku.

Jako hodnoticí kritérium stanovili vědci změnu celkového skóre nosních symptomů (TNSS) zjištěnou po 12 hodinách od aplikace. Zároveň se sledoval i okamžitý nástup účinku, tj. skóre TNNS po 4 hodinách od užití léčby. Pacienti svůj aktuální stav vyhodnocovali 2× denně (ráno a večer). Pacienti ve věku 18 let a více navíc 0. a 14. den vyplnili dotazník kvality života spojený s rhinokonjuktivitidou (RQLQ).

U obou skupin došlo ke zlepšení průběhu SAR. Nicméně celková změna TNSS byla signifikantně vyšší ve skupině aplikující si azelastin (celkové zlepšení 29,3 %, u cetirizinu pouze 23,0 %, p = 0,015). Stejně tak i okamžitá změna skóre stanovená po 60 a 240 minutách poukazovala na vyšší účinnost terapie azelastinem ve srovnání s cetirizinem (v obou případech p = 0,040). Celková změna RQLQ vyšší přínos azelastinu u pacientů se SAR potvrdila taktéž (p = 0,049). Snášenlivost obou léků byla dobrá a navzájem srovnatelná.

Zjištěné závěry jasně vypovídají o vhodnosti aplikace azelastinu ve formě nosního spreje u SAR. Ve srovnání s perorálním cetirizinem přináší pacientům výraznější a rychlejší úlevu.

(msd)

Zdroj: Corren J. et al. Effectiveness of azelastine nasal spray compared with oral cetirizine in patients with seasonal allergic rhinitis. Clinical Therapeutics 2005 May; 27(5): 543–53.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Azelastin, vyráběný pod komerčním názvem Allergodil, je moderní H1-antihistaminikum. Kromě svého antagonistického působení na histaminových H1 receptorech má azelastin také mastocyty stabilizující účinky, působí protizánětlivě, snižuje koncentraci leukotrienů, kininů, destiček aktivujícího faktoru a celkově omezuje buněčnou migraci.

Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy

Přehled vlastností a klinické účinnosti a bezpečnosti azelastinu v nosním spreji publikovaný v časopise Allergy and Asthma shrnul přínos tohoto přípravku v léčbě alergické i vazomotorické rýmy, na kterém se podílí jeho jedinečný farmakologický profil a výhody lokálního podání.

Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy

Intranazální topické antihistaminikum azelastin prokázalo na rozdíl od ostatních topických antihistaminik a kortikosteroidů významnou účinnost u pacientů s celoroční nealergickou (vazomotorickou) rýmou. Prokázané zmírnění všech příznaků, potlačení prozánětlivých mediátorů a rychlý nástup účinku z něj činí lék první volby nejen u alergické, ale i u nealergické rýmy.Všechny novinky